Radio Białystok | Wiadomości | Tarcza 4.0 ma wspomóc nie tylko firmy, ale i samorządy. Podlaskie ma dostać 230 mln zł
Mają być dokończone inwestycje, które z powodu epidemii samorządy musiały wstrzymać. Pomóc ma w tym Tarcza Antykryzysowa 4.0, którą prezydent już podpisał.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Ustawa ma wesprzeć nie tylko przedsiębiorstwa, które ucierpiały z powodu COVID-19, ale też gminy, powiaty i miasta.
Do wszystkich gmin w Polsce ma trafić 5 miliardów złotych, a do powiatów miliard. Podlaskie ma dostać 230 milionów. Jak mówi poseł Mieczysław Baszko, najwięcej pieniędzy dostanie powiat białostocki, bo w regionie jest największym.
"Ponad 39 milionów złotych ma trafić do Białegostoku, Suwałki otrzymały 7 milionów, a Łomża 9 milionów złotych. Jest to program dwuletni, w sierpniu będzie można składać wnioski do wojewody podlaskiego, a już od września będą do samorządów spływać pieniądze" - mówi poseł Mieczysław Baszko.
Ponad 10 milionów złotych mają dostać gminy w powiecie monieckim, ponad 2,7 mln ma trafić do starostwa powiatowego. Starosta Błażej Buńkowski będzie chciał przede wszystkim przeznaczyć pieniądze na termomodernizację monieckiego szpitala i doposażenie jego oddziałów. Wspólnie z samorządami gminnymi planuje też tworzenie dokumentacji na drogi, nie wyklucza budowy chodników w niektórych wsiach.
Najniższa kwota, jaka przypadła gminie wiejskiej w Polsce to pół miliona złotych, najwyższe dofinansowanie dla samorządu nie przekroczy 93 milionów. Za te pieniądze będzie można realizować inwestycje w tym i przyszłym roku.
Wnioski o tarczę antykryzysową, w tym o świadczenie postojowe, zwolnienie z obowiązku opłacania składek i o dodatek solidarnościowy, można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE).
Prezydent podpisał tarczę 4.0 – co to oznacza dla pracowników i pracodawców, na jaką pomoc i udogodnienia mogą liczyć przedsiębiorcy?
Nie trzeba dzwonić czy przychodzić osobiście by sprawdzić, czy ZUS zwolnił nas z opłacania składek. W czasie pandemii to jedna z najczęściej wykorzystywanych form pomocy dla firm.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę tzw. Tarczę antykryzysową 4.0 - poinformowało we wtorek (23.06) biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Ustawa wprowadza m.in. dopłaty do kredytów dla firm znajdujących się w trudnej sytuacji z powodu pandemii.
Senat przyjął w czwartek poprawki do tzw. Tarczy antykryzysowej 4.0; część z nich wykreśla z ustawy przepisy, które - zdaniem Senatu - nie są związane z COVID-19 i nie powinny się w niej znaleźć, np. dotyczące kodeksu karnego. Poprawkami Senatu zajmie się teraz Sejm.
Wartość przyznanej pomocy według stanu na 17 czerwca wynosi już 86,83 mld zł. Większość środków pochodzi z Tarczy Finansowej PFR oraz środków BGK - podało w środę (17.06) Ministerstwo Rozwoju.