Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki sklep charytatywny ma nową siedzibę - pracują tam niepełnosprawni
To nie tylko rehabilitacja ruchowa, ale przede wszystkim społeczna.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W nowej siedzibie w Białymstoku otwarto sklep charytatywny, w którym pracują niepełnosprawni.
To element pierwszego w mieście Zakładu Aktywności Zawodowej, w którym pracownicy uczą się samodzielnego funkcjonowania. Sprzedawane są tam produkty ofiarowane przez darczyńców.
Sklep charytatywny jest po to, aby stworzyć stanowiska pracy dla naszych pracowników, którzy mają orzeczenia o niepełnosprawności. Te sukcesy w rehabilitacji, zmiany, które widzimy w ich codziennym funkcjonowaniu, właśnie wynikają z tego, że wykonują prawdziwe czynności, widzą ich sens - mówi prezes Stowarzyszenia "My dla innych" Rafał Średziński.
To nie jest tylko rehabilitacja zawodowa, ale również społeczna, bo wychodzą do ludzi. To jest też bardzo ważne dla pełnosprawnych, bo my się już przyzwyczajamy, że te osoby są normalne, takie same jak my, tylko czasami trzeba do nich mówić spokojnie, uczymy się też cierpliwości - mówi Grażyna Bogdańska z białostockiego oddziału PFRON.
Do tej pory dzięki działalności Zakładu Aktywności Zawodowej około 100. niepełnosprawnych znalazło pracę.
Do niedawna sklep mieścił się w niewielkim lokalu w pobliżu centrum miasta. Teraz przeniesiono go na ulicę Antoniuk Fabryczny 34.
Z ich pomocy korzysta na razie 30 osób, ale już niedługo będzie ich prawie dwukrotnie więcej - asystenci osób niepełnosprawnych rozpoczęli pracę w powiatach wysokomazowieckim i bielskim.
W Białymstoku nadal działać będzie mieszkanie dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami w stopniu umiarkowanym i znacznym.
Osoby niepełnosprawne chcą być aktywne i funkcjonować w społeczeństwie tak jak wszyscy inni - mówili uczestnicy spotkania w Zespole Szkół Specjalnych w Łomży.
Pięć tzw. mieszkań wspomaganych dla osób z niepełnosprawnością umysłową, w których mają mieć szanse na jak największą samodzielność, ma powstać w 2020 r. w Podlaskiem - poinformowano w czwartek (28.11) na konferencji prasowej w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.
To tzw. 500 plus dla niepełnosprawnych. Pierwsze osoby dostały te pieniądze już w październiku, ale ciągle można jeszcze składać wnioski - przypomina o tym białostocki oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Według danych ZUS-u na razie zrobiło to nieco ponad 50 proc. uprawnionych.