Radio Białystok | Wiadomości | Władze Białegostoku czekają na zgłoszenia kandydatur do nagród artystycznych prezydenta
Tylko do końca grudnia można składać wnioski o tegoroczne nagrody artystyczne prezydenta Białegostoku, przyznawane od 1993 r. m.in. za wzbogacanie życia kulturalnego miasta, ale też i za jego promocję kulturalną w kraju i za granicą - przypomina magistrat.
Nagrody przyznawane są animatorom życia kulturalnego
Nagrody przyznawane są twórcom i animatorom życia kulturalnego, których działalność w znaczący sposób przyczynia się do wzbogacenia życia kulturalnego Białegostoku, poszerzenia oferty kulturalnej, ochrony dziedzictwa kulturowego, edukacji kulturalnej oraz do promocji kulturalnej miasta w kraju i za granicą.
Nagrody można otrzymać w kategorii: artystycznej, czyli za twórczość filmową, fotograficzną, muzyczną, plastyczną, taneczną czy teatralną; organizatorskiej, czyli za pomysły i organizację wydarzeń kulturalnych w mieście; ochrony dziedzictwa, czyli za działania na rzecz ochrony, popularyzacji i dokumentowania zabytków miasta i upowszechniania wiedzy o dziedzictwie kulturowym oraz upowszechniania kultury i edukacji kulturalnej.
Laureaci nagród za osiągnięcia w 2019 r. znani będą na wiosnę przyszłego roku. Regulamin zakłada, że może to być maksymalnie sześć nagród.
Tegoroczna edycja nagród artystycznych prezydenta Białegostoku jest już 27. W przeszłości jej laureatami w kategorii artystycznej byli m.in. kompozytor i dyrygent Jerzy Maksymiuk, zespół bluesowy Kasa Chorych czy fotograficy Piotr Sawicki i Wiktor Wołkow. Laureatem za 1999 r. został malarz Leon Tarasewicz, który jednak odmówił przyjęcia wyróżnienia, zarzucając ówczesnym władzom Białegostoku "budowanie atmosfery nieufności" do mniejszości białoruskiej i społeczności prawosławnej.
W kategorii organizatorskiej wyróżniono przez lata m.in. Galerię Arsenał, pomysłodawców konkursu recytatorskiego dla Polaków z zagranicy "Kresy", Stowarzyszenie na Rzecz Twórców Niepełnosprawnych "Nike" czy Fundację Audiodeskrypcja.
Nagrody za 2018 r. otrzymali aktor Adam Woronowicz, Fundacja Teatr Papahema, organizator festiwalu literackiego "Na pograniczu kultur" Andrzej Kalinowski i historyk Wiesław Wróbel.