Radio Białystok | Wiadomości | Ponad 2 mln zł na rozwój wytwórni makaronu, która zatrudnia osoby niepełnosprawne
2,2 mln zł z UE z Podlaskiego Regionalnego Programu Operacyjnego dostanie od marszałka województwa wytwórnia makaronu w Białymstoku, gdzie pracują osoby niepełnosprawne intelektualnie.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Marszałek województwa Artur Kosicki podpisał w czwartek (22.08) umowę z prowadzącym wytwórnię Towarzystwem Wspierania Inicjatyw Społecznych Alpi w Białymstoku. Pieniądze pozwolą rozwijać działalność wytwórni, która jest zakładem aktywności zawodowej.
Obecnie pracuje tam ok. 20 osób, dzięki dotacji będzie można zatrudnić 11 kolejnych. Pracownicy będą też mogli się kształcić. Wytwórnia zainwestuje w rozwój działu sprzedaży i w produkcję opakowań. Zakład powstał dzięki wcześniejszej dotacji. Działa od grudnia 2018 r.
Marszałek Artur Kosicki podkreślił, że Rowarzystwo Alpi bardzo dobrze wykorzystuje pieniądze z dotacji. Zaznaczył, że pieniądze z RPO przyczynią się do tego, że więcej osób znajdzie pracę.
Piotr Bendiuk z Towarzystwa Alpi wyjaśnił, że od lat zajmuje się ono pomocą niepełnosprawnym intelektualnie w różnych formach - aktywizują ich, rehabilitują społecznie, pomagają odnaleźć się na rynku pracy. Dodał, że w wytwórni makaronu zajmują się też planowaniem produkcji, produkują opakowania, utrzymują fabrykę, która jest ich miejscem pracy. Jak zaznaczył, taka działalność pozwala uniezależnić się finansowo, a nie tylko korzystać z dotacji.
Z huśtawki przeznaczonej dla dzieci na wózkach inwalidzkich w białostockim Parku Planty - korzystają najczęściej sprawne dzieci i młodzież.
To pomoc dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. W Białymstoku otwarto kolejne mieszkanie, tak zwane wytchnieniowe. W lokalu o powierzchni 120 metrów kwadratowych jednocześnie może przebywać ośmioro podopiecznych.
Obniżenie ponad 100 krawężników, utworzenie lokalu na potrzeby stowarzyszeń zajmujących się osobami niepełnosprawnymi i więcej pieniędzy na ich działalność - to działania, które zadeklarowały władze miasta w ramach programu "Augustów bez barier".