Radio Białystok | Wiadomości | Śniadanie wolności i inne atrakcje w ramach obchodów 30-lecia wyborów z 1989 roku
Śniadanie wolności, czyli jajecznicę z 1989 jaj, serwowano w niedzielę (2.06) w centrum Białegostoku. Był też spacer śladami architektury PRL, można było zobaczyć, jak wyglądał lokal wyborczy sprzed lat, wsiąść do oryginalnego fiata 126p czy napić się wody z saturatora.
Jajecznica, spacer i piknik
Wszystko to związane było z obchodzonymi w Białymstoku "Dniami Wolności i Praw Obywatelskich", związanymi z 30. rocznicą pierwszych częściowo wolnych wyborów w powojennej Polsce, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku.
- Słowem kluczem jest +wolność+. Była to jedna z największych bezkrwawych rewolucji. Może do historii przeszedł Mur Berliński, ale wszystko zaczęło się od Polski, od wyborów. Bez polskiego ruchu, bez polskiego zrywu, bez polskich bohaterów tego by nie było - powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Prezydent Tadeusz Truskolaski przyznał, że o wyborach z 1989 roku można mówić, że były "częściowo wolne", ale - jak podkreślił - "one przyniosły wolność". Truskolaski podkreślił, że o dacie 4 czerwca 1989 roku wciąż trzeba przypominać młodemu pokoleniu.
- To na nas ciąży ta odpowiedzialność zaszczepiania młodego pokolenia ideą aktywności obywatelskiej, uczestnictwa w wyborach - dodał.
W ramach kilkudniowych obchodów w Białymstoku, w niedzielę przed południem na Rynku Kościuszki miasta można było zjeść "śniadanie wolności". Była to jajecznica przygotowana z symbolicznej liczby 1989 jaj.
Na Rynku Kościuszki #Białystok można było dziś się cofnąć w czasie o 30 lat i odwiedzić specjalnie odtworzony lokal wyborczy z 1989r. ????????????. Katarzyna Bosacka przygotowała jajecznicę z 1989 jaj. Największą sensacją był jednak Fiat 126p, obklejony materiałami wyborcz. @TTruskolaski
— Wschodzący Białystok (@WBialystok) 2 czerwca 2019
pic.twitter.com/i0cf1Ft3hR
O czasach PRL przypominała instalacja lokalu wyborczego sprzed 30 lat. Dużym zainteresowaniem, i to nie tylko najmłodszych, cieszył się oryginalny fiat 126p, można też było napić się wody z saturatora.
Dla chętnych miasto przygotowało "spacer do wolności", śladami białostockiej architektury PRL. Na jego trasie znalazły się m.in. budynek dawnego KW PZPR czyli tzw. Dom Partii (obecnie mieszczą się tam wydziały filologiczne Uniwersytetu w Białymstoku), gmach dawnego sądu wojewódzkiego (obecnie sądu okręgowego), siedziba NOT, budynek ONZ czy Dom Aktora.
- Nasz socrealizm był na naszą białostocką skalę: nie za wielki, niezbyt monumentalny, nie za wiele było tutaj takiego detalu pseudoklasycystycznego, który występuje bardzo często np. w warszawskich realizacjach z tego okresu - przyznał Tomasz Ćwikowski z Urzędu Miasta w Białymstoku.
Zwrócił uwagę na ulicę im. Marii Skłodowskiej-Curie, określając ją mianem "sztandarowej inwestycji PRL-owskiej". Zaprojektowano ją bowiem tuż po wojnie jako tzw. aleję pochodów.
- To miała być taka wizytówka miasta i tam właściwie przy każdym z budynków da się coś ciekawego powiedzieć - dodał Ćwikowski.
Poza porannym śniadaniem w ramach obchodów rocznicy wyborów z 4 czerwca w Białymstoku odbywa się także piknik w Centrum Aktywności Społecznej a także o 13:30 na Rynku Kościuszki będzie można wziąć udział w Podwieczorku Wolności.
Zapraszamy dziś do wspólnego świętowania Dni Wolności i Praw Obywatelskich w #Białystok w ramach obchodów wyborów 4 czerwca 1989 r. :) Czekają atrakcje dla małych i dużych, np. śniadanie i podwieczorek (z poczęstunkiem), piknik, spacer Wolności: https://t.co/iJZY4z5quV ???????? pic.twitter.com/dcjoPJq3qc
— Wschodzący Białystok (@WBialystok) 2 czerwca 2019
W związku z imprezą do 18:00 zamknięta będzie ul. Krakowska na odcinku od ul. św. Rocha do ul. Stołecznej.
Na poniedziałek zaplanowano w Archiwum Państwowym w Białymstoku debatę historyczną "30 lat od wyborów czerwcowych 1989 roku". Obchody "Dni Wolności i Praw Obywatelskich" w Białymstoku zakończą się 7 czerwca plenerowym "koncertem wolności".