Radio Białystok | Wiadomości | Abp Tadeusz Wojda: "Zmartwychwstanie nadaje sens naszej wierze" - Wielkanoc w Kościele katolickim
To najstarsze i najważniejsze chrześcijańskie święto, upamiętnia zmartwychwstanie Chrystusa po męce i śmierci. Dziś w Kościele katolickim Wielkanoc.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Po 40 dniach Postu wierni świętują ostateczne zwycięstwo Chrystusa. Obchody Wielkanocy w części parafii rozpoczęły się jeszcze w nocy, gdzie rozbudowana Liturgia Wigilii Paschalnej zakończyła się biciem dzwonów i procesją rezurekcyjną.
Święta wielkanocne budzą w nas nadzieję, optymizm, pomagają nam mierzyć się z naszymi trudnościami, bo zawsze patrzymy w świetlaną przyszłość, którą objawia nam zmartwychwstały Chrystus, który pokonał grzech i śmierć
- wyjaśnia bp Henryk Ciereszko.
- Zmartwychwstanie i nasza wiara są ze sobą nieodłącznie związane. Zmartwychwstanie nadaje sens naszej wierze, o czym mówi św. Paweł: "próżna by była nasza wiara, gdyby Chrystus nie zmartwychwstał" - powiedział podczas wielkanocnej homilii metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda dodając, że nie można być "świadkiem tyko ze słyszenia":
Świadkiem Chrystusa zmartwychwstałego można się stać tylko wówczas, kiedy się przeżyje z Nim spotkanie. On pragnie zmartwychwstawać w sercu każdego człowieka. Oczekuje, że Go tam wpuścimy. Oczekuje, że nasze serce nie pozostanie tylko pustym grobem, ale napełni się Jego obecnością, obecnością paschalną. On wreszcie oczekuje, że podobnie jak Magdalena, Piotr, Jan, Łukasz z Kleofasem i inni, również każdy z nas stanie się świadkiem Jego zmartwychwstania, że zaniesie tę radosną nowinę do swojej rodziny, że przekaże ją swoim dzieciom, przyjaciołom i znajomym. Zmartwychwstały Pan, udzielił Ci tej samej wiary, abyś mógł ją nieść innym z radością i entuzjazmem.
Z racji na rangę święta Wielkanoc w kościele trwa przez całą oktawę, czyli 8 dni - zakończy ją Niedziela Miłosierdzia Bożego.
To już wieloletnia tradycja. Kibice i działacze Jagiellonii Białystok spotkali się na stadionie miejskim, aby wspólnie poświęcić pokarm na wielkanocny stół.
Wielki Tydzień obchodzony był niegdyś bardziej uroczyście. Większość prac wykonywana była jeszcze przed głównymi uroczystościami kościelnymi rozpoczynającymi się w Wielki Czwartek.
Kilkaset osób wzięło udział w sobotnie południe (20.04) w miejskim święceniu pokarmów w centrum Białegostoku. To wieloletnia tradycja. Gdy w tym samym terminie obchodzą Wielkanoc również prawosławni, ma ona charakter ekumeniczny.
Dziś Wielka Sobota. Przez cały dzień w kościołach trwa adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim. Kapłani święcą też pokarmy na stół wielkanocny.
Więcej patroli na drogach i kontroli - podlascy policjanci rozpoczynają w piątek (19.04) akcję "Bezpieczny Weekend - Wielkanoc".
"Potrzeba odnowy Kościoła, potrzeba odnowy wszystkich kapłanów, potrzeba przede wszystkim świętości kapłanów" - mówi arcybiskup Tadeusz Wojda