Radio Białystok | Wiadomości | Święcenie pokarmów na Rynku Kościuszki w Białymstoku [zdjęcia, wideo]
Kilkaset osób wzięło udział w sobotnie południe (20.04) w miejskim święceniu pokarmów w centrum Białegostoku. To wieloletnia tradycja. Gdy w tym samym terminie obchodzą Wielkanoc również prawosławni, ma ona charakter ekumeniczny.
Miejskie święcenie pokarmów w Wielką Sobotę to inicjatywa Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie Droga, wspierana przez władze Białegostoku.
W sobotnie południe przy ratuszu – siedzibie Muzeum Podlaskiego – żywność na stoły wielkanocne poświęcił metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda. W mniejszych i większych koszyczkach białostoczanie przynieśli wędliny, pisanki, pieczywo i ciasta, ale też np. cukrowe baranki. Święcone były również produkty w dużych koszach przygotowywanych z myślą o wielkanocnych śniadaniach dla ubogich.
Nawiązując do zbliżającej się Wielkiejnocy, abp Wojda podkreślał, że są to przede wszystkim święta wiary.
My tej wiary uczymy się całe życie. Wiemy, że ta nasza wiara jest czasem słaba, ona potrzebuje nieustannie umocnienia. Dlatego potrzebujemy tych świąt, potrzebujemy tych wydarzeń, abyśmy tę wiarę mogli karmić tymi treściami, które stanowią Wielki Tydzień i samo zmartwychwstanie – mówił metropolita białostocki.
Podkreślał też, że wiara jest wiernym potrzebna także po to, aby mogli ją "świadczyć innym". Życzył zgromadzonym, by były to święta "zmartwychwstania Jezusa w naszym sercu". Mówił również, że chrześcijaństwo polega także na dzieleniu się "tym, co otrzymaliśmy". "Tym, co najpiękniejsze w naszym życiu dzielimy się z innymi i w ten sposób wypełniamy też nasz chrześcijański obowiązek" – mówił abp Tadeusz Wojda do licznie zgromadzonych białostoczan.
Święcenie pokarmów na Rynku Kościuszki w #Białystok
— Radio Białystok (@radiobialystok) 20 kwietnia 2019
#WielkaSobota
pic.twitter.com/9LS47vsSrx
Zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki nawiązywał do tradycji wielkanocnych, ale też do znaczenia tego święta w życiu osób wierzących. Życzył zgromadzonym "wspólnego przeżywania" tajemnicy Wielkanocy, nie tylko przez polskie tradycje związane z tym świętem, ale również przez przeżycie duchowe. "Aby przez te dwa dni uświadomić sobie, jak ważna jest w naszym życiu nasza wiara, by móc ten aspekt religijny przeżywać z tymi, których kochacie" – dodał Rudnicki.
Ekumeniczny charakter
W latach gdy Wielkanoc wypada w tym samym terminie u katolików i wiernych obrządków wschodnich, uroczystość w Białymstoku ma charakter ekumeniczny, bo w mieście i regionie są duże skupiska prawosławnych. Żywność w Wielką Sobotę święcą wówczas hierarchowie obu wyznań. Tak było np. dwa lata temu. W obu obrządkach data Wielkiejnocy wyliczana jest jednak nieco inaczej i często Wielkanoc prawosławnych wypada po katolickiej. W tym roku – tydzień później.