Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku powstał Samsung Inkubator
Mają tam powstawać innowacyjne projekty, które będą rozwiązywać problemy współczesnego świata.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Przy Parku Naukowo-Technologicznym w Białymstoku otwarto Samsung Inkubator. Nowe laboratorium ma wspierać projekty związane m.in. z ochroną zdrowia, ekologią czy edukacją.
- Samsung będzie prowadził u nas mały inkubator technologiczny. Mam nadzieję, że studenci, uczniowie techników będą tu chętnie przyjeżdżali. To miejsce daje fajne możliwości uzupełniające ofertę Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego - mówi dyrektor Parku Anna Daszuta-Zalewska.
Jak mówi Magdalena Olborska z Samsung Electronics Polska, Białystok jest idealnym miejscem na tego typu inkubator.
- Dlaczego Białystok? Bo jest to miasto z potencjałem. Z prężnymi ośrodkami akademickimi no i też ludźmi, młodymi, zdolnymi innowatorami. Do współpracy zapraszamy startupy, które mają pomysł na biznes, ale też myślą o tym, jak rozwiązywać problemy współczesnego świata. Liczymy na rozwiązania, które będą dotyczyły np. zanieczyszczenia powietrza, dostępu do edukacji dla wszystkich osób - mówi Magdalena Olborska.
Podobne inkubatory Samsunga w Polsce Wschodniej działają już w Rzeszowie i Lublinie.
- To jest szansa. Z drugiej strony, to jest docenienie potencjału, który jest w Białymstoku. To jest trzecia tego typu inicjatywa Samsunga i wszystkie są na polskiej ścianie wschodniej, to jest warte podkreślenia. Postawiliśmy na innowacje od samego początku funkcjonowania rządu. W dalszym ciągu jest to realizowane - mówił podczas uroczystego otwarcia minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Białostocki Samsung Inkubator będzie oferował przestrzeń do pracy, zaplecze technologiczne i wsparcie ekspertów. Przewidziane są także: cykl szkoleń biznesowych oraz dofinansowanie i promocja startupów.
Od czerwca podlaskie mikro, małe i średnie firmy mogą się starać w Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego w Białymstoku o pieniądze na badania nad nowymi produktami czy rozwiązaniami, by podnieść swoją konkurencyjność. PFRR dostała na ten cel 10 mln zł.
W audycji o ciekawym programie uruchomionym przez Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, który wspiera start-upy. Są w nim konkretne pieniądze oraz opieka merytoryczna dla firm startujących w biznesie technologicznym.
Sztuczną inteligencję zamierza zaprząc do służby doktorant wydziału prawa białostockiego uniwersytetu. Do czego i w jakim celu? W programie też o języku maszynowym. Do czego służy?
Wymieniali się doświadczeniem i rozwiązaniami z dziedziny robotyki, automatyzacji i cyfryzacji. Na warsztatach w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym spotkali się przedstawiciele firm należących do Klastra Obróbki Metali.