Radio Białystok | Wiadomości | Czy można krytykować pracodawcę? Dyskusja o zmianach w prawie pracy

Czy można krytykować pracodawcę? Dyskusja o zmianach w prawie pracy

autor: Grzegorz Pilat

4.04.2019, 18:40, akt. 20:13

Naukowcy, prawnicy, sędziowie i inspektorzy wyjaśniali m.in., jak prowadzić i przechowywać dokumentację, tłumaczyli nowe zasady tworzenia związków zawodowych, a także to, jak działa klauzula sumienia.

lenetsnikolai, Fotolia.com
lenetsnikolai, Fotolia.com


0:00
0:00
Czy można krytykować pracodawcę? Dyskusja o zmianach w prawie pracy - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

O zmianach w prawie pracy i kontrowersyjnych zapisach w ustawie dyskutowali specjaliści w Białymstoku. Wyjaśniali też, czy można krytykować pracodawcę. Sędzia Sądu Rejonowego w Białymstoku Marta Kiszowara mówi, że jeżeli krytyka jest oparta na faktach, nie jest pomówieniem, jest konstruktywna, ale dotyczy tylko relacji służbowych, to jest dopuszczalna.


- Sąd Najwyższy wskazuje, że krytyka musi mieć odpowiednią formę - powściągliwość, kulturę wypowiedzi. Forma jest bardzo ważna, bo generuje emocje i ocenę tej krytyki. Jeżeli te warunki nie zostaną, spełnione pracodawca może uznać, że do krytykującego go pracownika nie ma już zaufania. Może ocenić, że osoba nadmiernie go krytykuje i zwyczajnie dać mu wypowiedzenie z pracy. Potem pracownik może odwołać się do sądu i tam badać zasadność tej decyzji - tłumaczy sędzia Marta Kiszowara.


Dr hab. Aneta Giedrewicz-Niewińska z Wydziału Prawa UwB mówi, że celem konferencji było wyjaśnienie różnych zagadnień prawa pracy.


- Chodzi oto, aby prawo pracy przestało być teorią wykładaną wyłącznie na uniwersytecie, a stało się praktyką. Zaprosiliśmy specjalistów z różnych dziedzin, by wyjaśnili, jak zmieniły się przepisy. Chodzi m.in. o prowadzenie i przechowywanie dokumentacji pracowniczej czy nowe zasady dotyczące powoływania związków zawodowych - wyjaśniała dr hab. Aneta Giedrewicz-Niewińska.


Dr hab. Jakub Pawlikowski z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie podkreśla, że klauzula sumienia jest jak najbardziej zgodna z prawem, ale nie zawsze może być stosowana.


- Klauzuli sumienia lekarz, pielęgniarka czy położna nie mogą stosować w sytuacji, w której narażone jest zdrowie i życie pacjenta. W każdym innym przypadku użycie takiej klauzuli jest możliwe - tłumaczy dr hab. Jakub Pawlikowski.


Wydział Prawa Uniwersytetu w Białymstoku udziela bezpłatnych porad prawnych. O taką pomoc można zwrócić się też do Urzędu Miejskiego w Białymstoku i Okręgowej Izby Radców Prawnych w Białymstoku.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok