Radio Białystok | Wiadomości | Arcybiskup Jakub honorowym obywatelem Białegostoku [zdjęcia]
Ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub został w sobotę (30.03) honorowym obywatelem miasta Białegostoku. Tytuł ten nadano mu i wręczono podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Pałacu Branickich w Białymstoku.
Abp Jakub jest szesnastą osobą uhonorowaną tytułem
Abp Jakub jest szesnastą osobą uhonorowaną tym tytułem w mieście, pierwszą ze środowiska prawosławnych.
W uroczystości wzięli udział duchowni - w tym prawosławny bp supraski Andrzej, reprezentant katolickiego metropolity białostockiego abp Tadeusza Wojdy ks. Jarosław Grzegorczyk, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, parlamentarzyści różnych opcji, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, samorządowcy - w tym zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk, reprezentanci różnych środowisk.
Abp Jakuba uhonorowano w przypadającą w sobotę 20. rocznicę powołania go na ordynariusza prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.
W wygłoszonej laudacji wnioskodawca nadania abp Jakubowi tytułu honorowego obywatela Białegostoku (wniosek zaakceptowała kapituła), prezydent miasta Tadeusz Truskolaski podkreślił tę rocznicę. Poinformował też, że 28 marca 2019 r. abp Jakub otrzymał naukowy tytuł dr habilitowanego.
Abp Jakub przez te już kilkadziesiąt lat swojej posługi duszpasterskiej i przez ponad 20 lat posługi biskupiej dał się poznać jako człowiek dialogu, jako człowiek, który łączy ludzi, jako człowiek, który opierając się na wartościach ewangelii stara się w każdym człowieku znaleźć dobro, a jednocześnie również działał na rzecz wartości ekumenicznych, tak ważnych dla naszego miasta
- argumentował Tadeusz Truskolaski.
Przewodniczący Rady Miasta Łukasz Prokorym podkreślił, że wszystkie dokonania abp Jakuba wskazują, że "jest autorytetem i chlubą miasta". Dziękował pomysłodawcom i inicjatorom - czyli prezydentowi miasta i radnym prawosławnym z Forum Mniejszości Podlasia - za pomysł uhonorowania abp Jakuba. Ocenił, że 20 lat działalności abp Jakuba było "przepełnione miłością do bliźniego, szacunkiem do innych osób, wyznań i kultur oraz modlitwą ekumeniczną".
Przewodniczący opozycyjnego klubu PiS w Radzie Miasta Henryk Dębowski powiedział, że klub ten stoi na stanowisku, że w Białymstoku powinno się "łączyć wszystkich mieszkańców, wszystkie wyznania, wszystkie narodowości" i dodał, że radni chcieliby, aby arcybiskup Jakub nadal bronił wartości chrześcijańskich, tradycji, rodziny.
- Dzisiaj Gdańsk łączy się z Białymstokiem, bo to nasz wspólny biskup, arcypasterz dla naszej diecezji - powiedział zastępca prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk, który przekazał pozdrowienia od prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz i gdańskich radnych.
Piotr Kowalczuk dziękował abp Jakubowi za "drogę", którą odbywa między Białymstokiem i Gdańskiem, służąc prawosławnym. Podkreślał, że obecnie wszyscy potrzebują nie tylko świadków, ale także "tych, którzy niosą pokój, to co najważniejsze w życiu każdego człowieka". Nawiązując do tragicznych wydarzeń ze stycznia w Gdańsku i zamordowania prezydenta Pawła Adamowicza ocenił, że wiele jest jeszcze do zrobienia, by naprawiać to zło, które się stało, ale też działać na przyszłość na rzecz wyzwalania dobra.
Zastępca prezydenta Białegostoku Adam Musiuk reprezentujący środowisko prawosławnych powiedział, że uhonorowanie abp Jakuba to także "wielkie wyróżnienie" dla wszystkich prawosławnych mieszkańców miasta, bo prawosławni od początku tworzyli to miasto, walczyli za nie, budowali, "tworzyli wielokulturowość". - To ważne, że ta wielokulturowość będzie miała swoje odbicie we wszystkich aspektach, także wśród wybitnych obywateli honorowych miasta Białegostoku - dodał Adam Musiuk.
Abp Jakub dziękował wszystkim za nadany mu tytuł
Abp Jakub dziękował wszystkim za nadany mu tytuł, wszystkim mieszkańcom, z którymi współpracował.
W pełni starałem się wspierać wszystkie dobre inicjatywy lokalnych władz i innych instytucji działając w ten sposób na rzecz miasta. Robiłem to jeśli nie czynem, to modlitwą. Przez cały ten czas pragnąłem być blisko wszystkich mieszkańców, nie tylko wiernych swego kościoła
- mówił abp Jakub.
- We współczesnym świecie wyjątkowo ważnym wyzwaniem dla duchownego jest to, by pomagać każdemu w odnalezieniu sensu i celu swego życia, a także drogi do Boga - mówił abp Jakub i podkreślał, że to w tych kwestiach starał się służyć ludziom. Dodał, że uhonorowanie go traktuje także jako "uznanie" biskupów - jego poprzedników, których pracę kontynuuje i im je zadedykował.
Honorowymi obywatelami Białegostoku są m.in. Józef Piłsudski, św. papież Jan Paweł II, Lech Wałęsa, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Jerzy Maksymiuk, abp Sławoj Leszek Głódź, abp Stanisław Szymecki, abp Wojciech Ziemba i kardynał Henryk Gulbinowicz.