Radio Białystok | Wiadomości | Wiceminister zdrowia odwiedził Łomżę i Białystok
Sytuacja w służbie zdrowia po okresie stagnacji zaczęła się poprawiać - przekonywał w czwartek (28.03) podczas spotkania z pracownikami Szpitala Wojewódzkiego w Łomży wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Janusz Cieszyński: Wzrastają nakłady na ochronę zdrowia
Nawiązując do braków kadrowych w placówkach medycznych, powiedział, że na kierunkach lekarskich kształci się większa liczba studentów niż wcześniej. Dodatkowo coraz więcej osób podejmuje pracę w zawodzie po studiach medycznych.
Janusz Cieszyński dodaje też, że wzrastają nakłady na ochronę zdrowia.
- W latach 2009 - 2015 ta dynamika to było ok. 3 procent. A od roku 2016 to jest 6 procent, czyli wzrost jest dwukrotnie szybszy. I to wszystko jest możliwe tylko dzięki temu, że pojawiły się w budżecie dodatkowe dochody. Rząd jest zdeterminowany, żeby dofinansowywać system ochrony zdrowia powyżej tych kwot, które wpływają do niego ze składki. Bo to składka zdrowotna w polskim systemie ubezpieczeniowym jest głównym źródłem finansowania - mówił Janusz Cieszyński.
Pod koniec 2018 r. ministerstwo mogło przekazać dodatkowe 1,8 mld zł Narodowemu Funduszowi Zdrowia, przede wszystkim na sfinansowanie tzw. nadwykonań.
Pracowników Szpitala Wojewódzkiego w Łomży - przede wszystkim przedstawicieli związków zawodowych - szczególnie interesowały jednak podwyżki dla ich grup zawodowych i specjalności. Fizjoterapeuci, technicy elektroradiologii i pracownicy służb technicznych przekonywali, że większość pracowników pracuje za minimalną pensję krajową.
Janusz Cieszyński apelował o jeszcze trochę cierpliwości - ministerstwu na razie udało się podpisać porozumienia z pierwszymi grupami zawodowymi - lekarzami oraz pielęgniarkami i położnymi.
- Ponieważ wydatki na ochronę zdrowia sukcesywnie rosną, z czasem uda się dojść do porozumienia także z pozostałymi - stwierdził wiceminister, przekonując, że władze resortu doceniają ich ciężką pracę.
Z informacji wiceministra zdrowia wynika, że w tym roku wydatki z budżetu państwa na służbę zdrowia po raz pierwszy przekroczą 100 mld zł i będą nadal rosły tak, by za 5 - 6 lat osiągnąć 6 procent Produktu Krajowego Brutto.
Wiceminister spotkał się z pracownikami szpitala wojewódzkiego w Białymstoku
Rozmawiali o inwestycjach i nowościach w świadczeniach medycznych. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński spotkał się w czwartek z pracownikami szpitala wojewódzkiego w Białymstoku. Mówił m.in. o wprowadzeniu od 1 kwietnia bezlimitowego finansowania tomografii i rezonansu.
- Nielimitowe finansowanie pozwoli na bardzo znaczne skrócenie kolejek. Ma zachęcić do tego, aby podmioty lecznicze inwestowały w personel, w niezbędny sprzęt i miały gwarancję tego, że ze względu na to nielimitowe finansowanie i gwarancję płatności ze strony NFZ, będą mogły oferować na większą niż do tej pory skalę te świadczenia - mówił Janusz Cieszyński.