Radio Białystok | Wiadomości | Przedstawiciele sołectw w gminie Narewka będą rozmawiać o problemach Puszczy Białowieskiej
Czują się pomijani w rozmowach i chcą to zmienić. Przedstawiciele sołectw w gminie Narewka spotkają się, by rozmawiać o problemach Puszczy Białowieskiej.
Zdaniem sołtysa Narewki Elżbiety Kabać - do tej pory opinia sołectw była pomijana przy ważnych decyzjach m.in. w sprawie nowych inwestycji, wycince drzew w Puszczy, turystyce czy zmianach w środowisku naturalnym.
Przedstawiciele sołectw chcą, by ich głos był brany także pod uwagę - bo jest głosem mieszkańców.
Na dzisiejszym spotkaniu dyskutować będą przedstawiciele sołectw. Koleje odbędzie się 20 marca w Siemianówce - zaproszeni będą m.in. naukowcy, leśnicy czy ekolodzy.
W gminie Narewka są 23 sołectwa. Ich przedstawiciele chcą włączyć do dyskusji także sąsiednie gminy przede wszystkim Hajnówkę i Białowieżę.
Trójwymiarowe skany czaszek żubrów, filmy z wideopułapek, specjalistyczne mapy Puszczy Białowieskiej – to wszystko już niedługo będzie można znaleźć na specjalnej platformie internetowej, jaka powstaje w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży.
Wiking - był to najsłynniejszy żubr z Puszczy Białowieskiej. Jego szkielet i wystawę mu poświęconą możemy oglądać w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży.
Powraca pomysł rozszerzenia terenu Białowieskiego Parku Narodowego. Apeluje o to Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży.
Objęcie parkiem narodowym całej polskiej części Puszczy Białowieskiej, ale tak by park był otwarty na ludzi i służył rozwojowi lokalnej społeczności postuluje grupa naukowców badających puszczę. Koncepcję wysłano do najwyższych władz w Polsce.