Radio Białystok | Wiadomości | Powstanie cyfrowa baza danych naukowych w ramach projektu "e-Puszcza"
Trójwymiarowe skany czaszek żubrów, filmy z wideopułapek, specjalistyczne mapy Puszczy Białowieskiej – to wszystko już niedługo będzie można znaleźć na specjalnej platformie internetowej, jaka powstaje w Instytucie Biologii Ssaków PAN w Białowieży.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Projekt "E-puszcza. Podlaskie cyfrowe repozytorium przyrodniczych danych naukowych" ma być najnowocześniejszym zbiorem dokumentów w Polsce. Puszcza jest jednym z lasów najlepiej poznanych w Europie - mówi dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży Rafał Kowalczyk.
Parterem projektu jest Politechnika Białostocka, dokładnie Zamiejscowy Wydział Leśny w Hajnówce. To nie będą tylko suche opisy. Zdigitalizowanych będzie 9 tys obiektów.
To będzie platforma wielojęzyczna – pojawi się m.in. język białoruski. Naukowcy obiecują, że z pierwszych zasobów repozytorium będzie można korzystać już pod koniec roku.
Pracownicy parku narodowego i puszczańskich nadleśnictw liczyli w czwartek i piątek żubry żyjące na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej.
Objęcie parkiem narodowym całej polskiej części Puszczy Białowieskiej, ale tak by park był otwarty na ludzi i służył rozwojowi lokalnej społeczności postuluje grupa naukowców badających puszczę. Koncepcję wysłano do najwyższych władz w Polsce.
W czasie kończącego się tzw. sezonu pożarowego w Puszczy Białowieskiej zanotowano największą od 12 lat liczbę pożarów - poinformowały PAP Lasy Państwowe. Dodają, że choć powierzchnia pożarów była niewielka, taki trend rodzi obawy na przyszłość.
Ok. dwustu gatunków grzybów występujących w Puszczy Białowieskiej zobaczyć można na wystawie, otwartej w sobotę (15.09) w Białowieży.
Pieszo, na nartach, na koniach lub rowerem. Puszczę Białowieską można zwiedzać naprawdę na różne sposoby - rowery są jednak tam najlepszym środkiem lokomocji.
Przez ostatnie miesiące próbowali powstrzymać wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej, teraz rozpoczynają kampanię przeciwko sztucznym nasadzeniem.