Radio Białystok | Wiadomości | Nie udało się ustalić sprawców zniszczenia krzyża prawosławnego w Mielniku

Nie udało się ustalić sprawców zniszczenia krzyża prawosławnego w Mielniku

30.01.2019, 15:34, akt. 15:43

Z powodu niewykrycia sprawców policja z Siemiatycz umorzyła dochodzenie, w którym badała okoliczności zniszczenia przydrożnego drewnianego krzyża prawosławnego na skraju Mielnika. Parafia krzyż już naprawiła.

Fotolia.com
Fotolia.com

Zawiadomienie o zniszczeniu krzyża

Po sygnałach od mieszkańców Mielnika parafia w maju 2018 roku złożyła zawiadomienie o zniszczeniu krzyża. Ktoś odciął z niego dolną ukośną belkę (lokalnie zwaną ukośką), element charakterystyczny dla krzyży słowiańskiej Cerkwi.

Policja z Siemiatycz prowadziła postępowanie dotyczące nie zniszczenia mienia, ale obrazy uczuć religijnych, znieważenia publicznie przedmiotu czci religijnej lub miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania obrzędów religijnych.

Zebrała materiały dowodowe, m.in. zabezpieczyła do badań fragment uszkodzonego dolnego ramienia krzyża, prowadzone były ekspertyzy i przesłuchiwani świadkowie. Ostatecznie jednak postępowanie umorzono z powodu niewykrycia sprawców – poinformował w środę (30.01) oficer prasowy KPP w Siemiatyczach asp. Tomasz Prochowicz. Zastrzegł, że jeśli pojawią się nowe dowody wskazujące na sprawców, dochodzenie zostanie podjęte.

Krzyż stoi przy drodze Mielnik – Sutno

Krzyż stoi przy drodze Mielnik – Sutno, około 150 metrów od najbliższych zabudowań. Przy wyjeździe z Mielnika mija się najpierw przydrożny krzyż katolicki, a za kilkadziesiąt metrów krzyż prawosławny.

Proboszcz prawosławnej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mielniku ks. Mikołaj Mielniczuk powiedział w środę, że krzyż został szybko naprawiony. Wyraził nadzieję, że podobny incydent się nie powtórzy.

Jak przypominał wcześniej, w tradycji słowiańskiego Kościoła prawosławnego (w odróżnieniu np. od greckiego) krzyż ma – oprócz głównej poziomej belki i często również krótszej nad nią, symbolizującą tabliczkę z napisem – jeszcze małą, ukośną, znajdującą się poniżej. Jej prawe ramię skierowane jest do góry, lewe – do dołu.

- To przypomnienie o dwóch drogach naszego życia. Albo idziesz do raju, albo idziesz do piekła – mówił kilka miesięcy temu ks. Mielniczuk. Zwracał też uwagę na symbolikę nawiązującą do ukrzyżowania Chrystusa wraz z dwoma łotrami, z których jeden wyraził skruchę i dostał przebaczenie grzechów, drugi zaś nie skorzystał z tej drogi i trafił do piekła.

- To jest właśnie ta symbolika, ukazująca nam drogi życia – mówił duchowny.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Prokuratura umorzyła śledztwo ws. Marszu Pamięci w Hajnówce - decyzję zaskarżył Rzecznik Praw Obywatelskich

2.10.2018, 13:48

Podczas lutowego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce nie doszło do propagowania rasizmu i faszystowskiego ustroju państwa.


Za obrazę uczuć religijnych odpowie mieszkaniec wsi Kalinowo

23.07.2018, 09:49

Sejneńska prokuratura, do której trafiają tego typu przypadki z całego okręgu suwalskiego, skierowała do sądu akt oskarżenia w tej sprawie.


Zdewastowany mural - odnowiony

26.01.2018, 16:03

W Białymstoku odnowiono wielokulturowy mural, na którym ktoś namalował swastykę. Piątkowa (26.01) akcja miała pokazać solidarność różnych osób oraz ich sprzeciw wobec nienawiści, nazizmu, dyskryminacji i antysemityzmu. Akcję poparły m.in. władze miasta.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok