Radio Białystok | Wiadomości | Rekrutacja do szkół średnich w Białymstoku - znamy wstępne zasady naboru
Dwa razy więcej uczniów niż w poprzednio weźmie udział w 2019 roku w rekrutacji do szkół średnich w Białymstoku. Ma to związek z tym, że o miejsce ubiegać się będą zarówno ósmoklasiści, jak i gimnazjaliści. Urzędnicy przedstawili w czwartek (17.01) wstępne zasady naboru i to na jakim etapie są przygotowania w placówkach.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W rekrutacji wezmą udział osoby urodzone w 2003 roku, czyli gimnazjaliści i w 2004 roku, czyli ósmoklasiści. W Białymstoku łącznie to dwa razy więcej osób niż w poprzednich latach. Będzie to ok. 8700 osób, a teraz w pierwszych klasach jest niecałe 4300.
Jednak - jak mówi dyrektor Departamentu Edukacji - Ewa Mituła - młodzież nie będzie ubiegać się o te same miejsca w szkołach, bo oddzielna rekrutacja będzie dla gimnazjalistów, a oddzielna dla ósmoklasistów. Ci pierwsi uczyć się będą - w przypadku liceów - przez trzy lata, a drudzy - przez cztery.
W planach jest utworzenie większej liczby klas. W bieżącym roku szkolnym jest ich 148, w przyszłym ma być 300: 146 dla uczniów po gimnazjum i 154 po podstawówce. Jak mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki może się zdarzyć, że trzeba będzie wydłużyć czas pracy szkół nawet do 19:00. Problemem może być nie tylko to, ale też brak nauczycieli np. do informatyki, chemii, fizyki i matematyki.
W rekrutacji do szkół średnich liczyć się będą przede wszystkim: wyniki egzaminów, oceny z niektórych przedmiotów na świadectwie, czy szczególne osiągnięcia. Harmonogram naboru na nowy rok szkolny ma być znany do końca stycznia.
O bezpieczeństwo podczas ferii zaapelowali w czwartek (17.01) przedstawiciele władz woj. podlaskiego, służb i kuratorium oświaty na wspólnej konferencji prasowej w Białymstoku. W regionie ferie rozpocznie w poniedziałek (21.01) ponad 130 tys. dzieci i młodzieży.
Białostoccy uczniowie jeszcze przed feriami wezmą udział w specjalnych zajęciach dotyczących problemu języka nienawiści. To pokłosie niedzielnych (13.01) wydarzeń z Gdańska, gdzie 27-letni mieszkaniec na oczach tłumów zaatakował nożem prezydenta Pawła Adamowicza, który po kilkunastu godzinach zmarł w szpitalu.
Absolwenci tego kierunku mogą liczyć na pracę i stypendia podczas nauki. W Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Białymstoku powstaje nowa klasa patronacka we współpracy ze spółką KAN.
Zespół Szkół Technicznych w Białymstoku dostanie ponad 17 mln zł dofinansowania z unijnych programów, taką kwotę przyznał szkole zarząd województwa.
Dodatkowe zajęcia z matematyki czy angielskiego, koła zainteresowań i nowy sprzęt. To wszystko będzie w Szkole Podstawowej w Starej Kamionce koło Sokółki.