Radio Białystok | Wiadomości | 5 nowych karetek kupiła Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku
Pięć nowych ambulansów na potrzeby zespołów ratownictwa medycznego kupiła wojewódzka stacja pogotowia w Białymstoku. Kosztowały nieco ponad 2 mln zł i zastąpią najbardziej wysłużone karetki. W tym roku stacja planuje przetarg na dziesięć kolejnych pojazdów.
W środę nowe ambulanse medyczne oficjalnie włączono do użytkowania. Trzy zostaną w Białymstoku, dwa trafią do placówek (zakładów pomocy doraźnej) w Sokółce i w Mońkach, gdzie Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku (WSPR) również ma swoje lokalizacje.
Nowe ambulanse mają automatyczne skrzynie biegów (jako pierwsze w taborze białostockiej WSPR). Wyposażone zostaną w sprzęt medyczny przeniesiony z tych pojazdów, które są wycofywane z użytkowania. Ich zakup stacja sfinansowała z własnego budżetu. Kosztowały łącznie 2,04 mln zł.
WSPR w Białymstoku ma 33 karetki działające w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego i 9 ambulansów rezerwowych. Działa nie tylko w stolicy woj. podlaskiego, ale również powiatów: białostockiego, bielskiego, hajnowskiego, monieckiego, siemiatyckiego i sokólskiego. Obejmuje opieką w zakresie ratownictwa medycznego blisko 660 tys. mieszkańców województwa.
W 2018 r. zespoły ratownictwa medycznego WSPR wykonały na tym obszarze blisko 47 tys. interwencji (średnio 4 tys. w miesiącu), z czego najwięcej przypada na Białystok i otaczający go powiat. To około 2,6 tys. interwencji miesięcznie.
Zakup nowoczesnych ambulansów medycznych zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców, pozwoli na poprawę jakości świadczonych usług zdrowotnych i wpłynie pozytywnie na komfort pracy zespołów
– podkreślił dyrektor WSPR w Białymstoku Bogdan Kalicki.
W tym roku ma być ogłoszony przetarg na zakup kolejnych dziesięciu nowych samochodów. Pozwoli to obniżyć średnią wieku ambulansów i odtworzyć flotę karetek rezerwowych, potrzebnych na wypadek awarii czy kolizji.
Oczywiście pomoc pacjentom niosą ludzie i ludzie są najważniejsi. Ale bez odpowiedniego zaplecza technicznego, w tym szczególnie bez doskonale działających, bezawaryjnych ambulansów, ta pomoc może nie zostać udzielona w porę. Dlatego naszym naczelnym zadaniem jest utrzymanie taboru samochodowego w jak najlepszej kondycji
– mówił Kalicki.
Decyzję o zakupie chwalą nowe władze samorządowe województwa (WSPR jest placówką samorządu). Wicemarszałek województwa Marek Olbryś gratulował dyrektorowi i pracownikom WSPR, że udało się wygospodarować własne pieniądze stacji na taką inwestycję.
Wojewoda podlaski Bogdan Paszkowski zwracał uwagę, że różne instytucje w swoich zadaniach mają zapewnienie bezpieczeństwa społeczeństwu. Zwracał uwagę, że – z racji na wielkość obsługiwanego terenu i liczbę mieszkających tam osób – Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku jest najważniejszą w regionie.
My reprezentujemy różne środowiska, ale działamy w ramach państwowego systemu ratownictwa medycznego
– mówił Paszkowski.
Uroczystość przekazania ambulansów do użytku rozpoczęła się minutą ciszy "w ramach solidarności z miastem Gdańsk" po zabójstwie prezydenta Pawła Adamowicza.