Radio Białystok | Wiadomości | 40-lecie powstania Koła Naukowego Biologów na Uniwersytecie w Białymstoku
Zajmują się m.in. badaniem i fotografowaniem przyrody. Obecni i dawni działacze świętują 40-lecie powstania Koła Naukowego Biologów na Uniwersytecie w Białymstoku.
Sobotnie (27.10) obchody połączone są z nadaniem Kołu imienia doktora Włodzimierza Chętnickiego. To zmarły w tym roku założyciel organizacji.
Obecna opiekunka naukowa studentów - dr Agata Kostro-Ambroziak mówi, że to osoba Włodzimierza Chętnickiego przyciągała nowe osoby do Koła Biologów.
W wielu wypowiedziach byłych kołowiczy mówi się, że to dr Chętnicki nadawał rytm dla koła. To on wszystkich pociągał za sobą, ale jednocześnie pociągał przestrzeń do tego, żeby kołowicze mieli swoje pomysły. Czyli zawsze ich wspierał, ale był krok obok, żeby tej przestrzeni nie zabierać.
- mówi dr Agata Kostro-Ambroziak
Z okazji obchodów nad jedną z sal w Instytucie Biologii zawisła pamiątkowa płyta poświęcona doktorowi Włodzimierzowi Chętnickiemu.
Kolejne pokolenia młodych biologów organizują wiele akcji na rzecz przyrody. Do najbardziej znanych należą m.in.: badanie ptaków nad Siemianówką i ochrona płazów w Biebrzańskim Parku Narodowym - mówi przewodnicząca koła Aleksandra Mieczkowska.
Teraz w Kole Naukowym Biologów Uniwersytetu w Białymstoku działa ok. 40 osób w kilku sekcjach. To mniej więcej 10 procent wszystkich studentów białostockiej biologii.
Ponad 1,5 mln zł trafi do Uniwersytetu w Białymstoku. Trzy kolejne granty dofinansuje Narodowe Centrum Nauki, które rozstrzygnęło konkursy - OPUS oraz PRELUDIUM.
Uniwersytet w Białymstoku ogłosił przetarg na budowę nowego i nowoczesnego gmachu uczelnianej biblioteki. Budynek ma stanąć na kampusie uczelni do 2020 roku.
11 doktorów habilitowanych i 62 doktorów - tylu badaczy uzyskało stopnie naukowe na Uniwersytecie w Białymstoku w ubiegłym roku. W środę (14.03) w południe odbiorą dyplomy.