Radio Białystok | Wiadomości | NFZ przypomina - kobiety w ciąży muszą być przyjmowane przez specjalistów poza kolejnością

NFZ przypomina - kobiety w ciąży muszą być przyjmowane przez specjalistów poza kolejnością

autor: Renata Reda

5.09.2018, 13:49, akt. 14:19

Kobiety w ciąży muszą być przyjmowane przez specjalistów poza kolejnością - przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia. Tymczasem wciąż zdarzają się sytuacje, gdy lekarze odsyłają takie pacjentki do innych poradni.

grki - Fotolia.com
grki - Fotolia.com


0:00
0:00
NFZ przypomina - kobiety w ciąży muszą być przyjmowane przez specjalistów poza kolejnością - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Zgłosiła się do nas mieszkanka Białegostoku, która nie znalazła żadnej publicznej przychodni, w której przyjęto by ją niezwłocznie. Jak mówi, zadzwoniła do kilku poradni, w których proponowano jej wizytę najwcześniej za półtora miesiąca. W niektórych - termin był nawet na przyszły rok. Słuchaczka Radia Białystok zaznaczała w przychodniach, że jest w ciąży (prawdopodobnie 7 tydzień) i będzie to jej pierwsza wizyta z tym związana. W żadnej poradni, do której zadzwoniła, ten fakt nie miał znaczenia. Usłyszała, że jeśli chce być szybciej przyjęta, to niech szuka dogodnego terminu w innych gabinetach. Tymczasem - jak zaznacza nasza słuchaczka - niezbędnym warunkiem do otrzymania np. "becikowego" jest zgłoszenie się do lekarza przed upływem 10 tygodnia ciąży.

Co w takiej sytuacji powinna zrobić kobieta w ciąży, której wyznaczono odległy termin wizyty u lekarza? Rzecznik Podlaskiego Oddziału NFZ Rafał Tomaszczuk radzi, by pisemnie zgłosić do Funduszu zawiadomienie, w której przychodni odmówiono przyjęcia poza kolejnością. NFZ wówczas zajmie się sprawą. 

Dodaje, że kobiety w ciąży powinny być przyjęte bez kolejki przez każdego specjalistę, nie później niż w ciągu siedmiu dni roboczych - to gwarantuje prawo. W Białymstoku kontrakt z NFZ mają 24 poradnie ginekologiczne i położnicze. W województwie podlaskim jest ich blisko 70.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Partia Razem chce rozbudowy sieci gabinetów ginekologicznych w Podlaskiem

27.08.2018, 19:24

Mieszkanki wsi mają znacznie utrudniony dostęp do ginekologa stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. Jak wynika z raportu najgorsza sytuacja dotyczy województwa Podlaskiego, gdzie tego typu poradni brakuje w prawie 100 gminach.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok