Radio Białystok | Wiadomości | 38 lat od Porozumień Sierpniowych - uroczystości Białymstoku

38 lat od Porozumień Sierpniowych - uroczystości Białymstoku

autor: Dominika Dębska

31.08.2018, 16:41, akt. 17:31

Zdaniem historyków, te wydarzenia stały się fundamentem ruchu, który obalił komunizm. W Białymstoku przedstawiciele "Solidarności" świętowali 38. rocznicę Porozumień Sierpniowych.

Białostockie obchody 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych,  fot. Sylwia Krassowska
Białostockie obchody 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
38 lat od Porozumień Sierpniowych - uroczystości Białymstoku - relacja Dominiki Dębskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Związkowcy w rocznicę Porozumień Sierpniowych złożyli kwiaty przed pamiątkową tablicą przy ul. Lipowej 20 w Białymstoku.

Zaczęło się od podwyżek cen

Latem 1980 roku w Polsce doszło do strajków będących reakcją na podwyżki cen mięsa i wędlin. W połowie sierpnia zaczęły się strajki na Wybrzeżu. Największy - zorganizowany przez Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża - rozpoczął się 14 sierpnia w Stoczni Gdańskiej. Strajkujący żądali m.in. przywrócenia do pracy Anny Walentynowicz, podwyżek płac, wybudowania pomnika ofiar Grudnia 1970 r. Z czasem do strajkujących w stoczni zaczęły dołączać delegacje strajkujących zakładów pracy z innych miast.

Porozumienie między robotnikami a rządem

30 sierpnia 1980 r. podpisano Porozumienia Szczecińskie, kończące strajki na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem. Następnego dnia w Gdańsku przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (MKS) Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski podpisali porozumienie gdańskie.

Pierwsze legalne związki zawodowe

Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej - i stały się początkiem przemian z 1989 roku - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego. Strajkujący wywalczyli też m.in. na prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 oraz ograniczenie cenzury.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Lesie Bacieczkowskim upamiętniono ofiary II wojny światowej

30.08.2018, 17:46

Dwa dni przed rocznicą wybuchu II wojny światowej przypomnieli tragiczne losy mieszkańców Podlasia i Polski. Mieszkańcy Białegostoku, harcerze, księża i rekonstruktorzy oddali hołd ofiarom niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu w okresie II wojny światowej.


Mija 77 lat od zagłady pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy

29.08.2018, 14:44

Przy pomniku Ofiar Faszyzmu w Nowosiółkach koło Białegostoku upamiętniono kilkuset pacjentów Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy, w 1941 roku zamordowanych przez Niemców w pobliskim lesie.


Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" w Wysokiem Mazowieckiem

26.08.2018, 22:35

"Wyruszyli w zimie na statku zdążającym do Carycyna jako dwaj robotnicy, którzy pracowali w kopalniach nafty, a teraz wskutek przewrotów i zawieszenia robót wracają do siebie, do Moskwy" - tymi słowami rozpoczęto Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" w Wysokiem Mazowieckiem.


98. rocznica bitwy białostockiej – największej w dziejach miasta

22.08.2018, 11:12

To było jedno z najważniejszych starć wojny polsko-bolszewickiej. W środę (22.08) obchodzimy 98. rocznicę bitwy białostockiej.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok