Radio Białystok | Wiadomości | Białostoccy radni PO przygotowali specjalny program walki ze smogiem
Chcą poprawy jakości powietrza w mieście, dlatego przygotowali specjalny program. Białostoccy radni Platformy Obywatelskiej zapowiadają konsultacje społeczne w sprawie programu "Oddychaj bezpiecznie w Białymstoku".
Jak tłumaczy radny Maciej Biernacki, jakość powietrza w stolicy regionu, szczególnie zimą, jest bardzo zła.
Badania wskazują, że w ciągu roku, aż przez 30 dni oddychamy tylko i wyłącznie smogiem, a rocznie z tego powodu w Białymstoku umiera nawet 90 osób. Dla nas jest to sytuacja niedopuszczalna i chcemy to zmienić.
- podkreśla Maciej Biernacki
Dlatego białostoccy radni PO przygotowali specjalny program, którego założenia w dłuższej perspektywie mają poprawić jakość powietrza w mieście.
To między innymi wprowadzenie funkcji ekodoradcy, który doradzałby w kwestii smogu. Chcemy też rozszerzyć siatkę urządzeń pomiarowych. Uważamy, że na wielu punktach w mieście powinny powstać tablice informujące o stężeniu niebezpiecznych pyłów. Mogłyby się znajdować na urzędach, przychodniach lekarskich czy szkołach.
- wylicza Maciej Biernacki
Teraz program "Oddychaj bezpiecznie w Białymstoku" trafi do różnych konsultacji. Zdaniem polityków PO, rada miejska mogłaby się nim zająć w styczniu.
Radni PO nie potrafią w tej chwili oszacować jaki mógłby być koszt takiego programu.
Coraz częściej sięgamy po urządzenia, które monitorują stan jakości powietrza. W internetowych sklepach najprostsze mierniki można kupić w cenie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, ale są i takie, na które wydamy kilka tysięcy.
Szacuje się, że każdego roku zanieczyszczone powietrze odpowiada za tysiące groźnych zachorowań, między innymi na raka płuc u osób, które nigdy nie paliły papierosów. Kilkanaście miesięcy temu słowo "smog” zrobiło w Polsce zawrotną karierę. Stało się to po publikacji raportu Światowej Organizacji zdrowia, z którego wynika, że oddychamy najgorszym powietrzem w Europie.
Polska znajduje się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych krajów w Unii Europejskiej.