Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku może powstać tzw. jadłodzielnia

W Białymstoku może powstać tzw. jadłodzielnia

8.06.2018, 13:51, akt. 14:16

Władze Białegostoku ogłosiły konkurs na prowadzenie tzw. jadłodzielni - w komunalnym lokalu w centrum miasta będzie można zostawić produkty żywnościowe, by mogli je wykorzystać potrzebujący. Akcja ma ograniczyć marnowanie jedzenia.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik

Miasto zapewnia niewielki lokal przy ul. Krakowskiej w centrum Białegostoku w pobliżu Centrum Aktywności Społecznej.

Bezpłatnego dzielenie się nadwyżkami jedzenia

Będą tam lodówki i półki na żywność. Podmiot, który wygra konkurs, dostanie 15 tys. zł dofinansowania na działalność od początku lipca do końca roku. Do jego zadań będzie należało m.in. otwieranie i zamykanie punktu i przegląd przynoszonego jedzenia, przede wszystkim pod kątem przydatności do spożycia.

- Temat marnowania żywności na świecie jest bardzo znany - podkreślił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Jako pomysł na to, by takie marnotrawstwo ograniczyć, przywoływał ideę tzw. foodsharingu, czyli bezpłatnego dzielenia się z innymi nadwyżkami żywności. Prezydent mówił, że w Polsce jest już około 30 takich punktów.

Żywność zapakowana, z widoczną datą przydatności

Konkurs na taki punkt w Białymstoku obejmuje na razie czas do końca roku, ale władze miasta mają nadzieję, że pomysł się przyjmie i będzie mógł być kontynuowany. Zgodnie z regulaminem punktu żywność będzie musiała być zapakowana i z widoczną datą przydatności do spożycia. Nie będzie można zostawiać jedzenia ugotowanego w domu, np. ciast czy zup. - Przywiezienie tego, co pozostało po świętach, nie wchodzi w grę - dodał prezydent.

Szefowa CAS Urszula Dmochowska mówiła, że ponieważ pomysł dotyczy dystrybucji żywności i w grę wchodzą sprawy zdrowia, poproszono o opinię  Sanepid. Na podstawie jego wskazówek regulamin jadłodzielni wyklucza  żywność niesprawdzoną i własnej produkcji.

Nie wiadomo, czy pomysł się przyjmie

Tadeusz Truskolaski przywoływał statystyki ubóstwa, z których wynika, że w Białymstoku również jest grupa potrzebujących.

- Zostawianie, jak i branie żywności jest bezpłatne (...) Nie wiemy, czy to będzie cieszyło się powodzeniem. Są takie przykłady ze świata i z Polski i również chcemy dołączyć do tego, bo uważamy, że jest to po prostu szlachetne działanie" - podkreślał prezydent Białegostoku.



źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Tłuste i za słone - NIK skontrolował jedzenie w szpitalach

17.04.2018, 15:32

Ciężkostrawne, za słone, za tłuste, przygotowywane z surowców niskiej jakości - to tylko niektóre z zarzutów inspektorów Najwyższej Izby Kontroli do żywienia w szpitalach.


Sanepid pomoże szkołom w promocji zdrowia

12.04.2018, 11:22

Kontrole i nakładanie kar to jedno, ale nie mniej ważna jest profilaktyka. Podlaski Sanepid i Kuratorium Oświaty będą współpracować przy promowaniu zdrowia w szkołach.


Ponad 2 tys. ton żywności trafi do potrzebujących w Podlaskiem

22.03.2018, 08:22

Do czerwca br. - w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (PO PŻ) - na teren województwa podlaskiego trafi 2 256 ton żywności o łącznej wartości ok. 11 mln zł - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok