Radio Białystok | Wiadomości | Muzułmańskie modlitwy za ojczyznę w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Polscy wyznawcy islamu modlili się w piątek (4.05) w Białymstoku w intencji ojczyzny, w związku z obchodami 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Takie modlitwy od lat są wpisane do programu obchodów ważnych państwowych uroczystości w mieście.
Modlitwy odbyły się w Domu Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku, przewodniczył im imam miejscowej gminy wyznaniowej Mirzogolib Radzhabaliev. Inicjatorem był Muzułmański Związek Religijny (MZR) w RP, najstarsza i najważniejsza organizacja polskich wyznawców islamu.
To nawiązanie do przedwojennej tradycji
Takie uroczystości w intencji ojczyzny, odbywające się w Białymstoku od około 20 lat, to nawiązanie do tradycji przedwojennej, kiedy takie modlitwy były obowiązkowe. Ostatnie przed wojną odbyły się w 1938 roku.
Przewodniczący MZR mufti Tomasz Miśkiewicz powiedział, że uczestnictwo w takich obchodach ma znaczenie patriotyczne.
Wyznający islam Tatarzy zawsze byli patriotami, zawsze wystawiali wojska w obronie ojczyzny, zawsze byli za ojczyzną i też dbali o wizerunek ojczyzny. To zawsze podkreślamy, zawsze w tym kierunku idziemy i włączamy się w obchody - podkreślił Miśkiewicz.
Konstytucja 3 Maja potwierdziła muzułmanom wolność wyznania
MZR przypomina, że Konstytucja 3 Maja potwierdziła muzułmanom wolność wyznania, choć jeszcze bez praw politycznych (pełnię tych praw nabyli na podstawie Konstytucji Księstwa Warszawskiego z 1807 r., a później Królestwa Polskiego z 1815 r.). Mufti Miśkiewicz podkreślił znaczenie konstytucyjnych gwarancji swobód obywatelskich.
Konstytucja zawsze stoi na straży swobód religijnych i etnicznych, poszanowania tradycji wielowiekowych dla mniejszości - dodał Miśkiewicz.
Dokładna liczba wyznawców islamu w Polsce nie jest znana. Przedstawiciele MZR szacują, że do związku należy około 5 tys. osób, przede wszystkim polskich Tatarów. Liczbę wszystkich muzułmanów w kraju szacują na 20-25 tys. osób, wliczając w to cudzoziemców - uchodźców, studentów, dyplomatów czy biznesmenów.
Wielowyznaniowe i wielonarodowe Podlasie
Ekumeniczny charakter obchodów ważnych państwowych uroczystości to tradycja w Podlaskiem - regionie, gdzie są największe w kraju skupiska m.in. prawosławnych i muzułmanów. Zapoczątkowana w latach 90. ubiegłego wieku, ma podkreślać wielowyznaniowy i wielonarodowy charakter województwa, w którym żyją wyznawcy różnych religii i liczne mniejszości narodowe. Dlatego w programie oficjalnych wojewódzkich obchodów święta Konstytucji 3 Maja w Białymstoku znalazły się modlitwy katolików, prawosławnych, protestantów i wyznawców islamu. Podobnie jest np. w Święto Niepodległości czy Święto Wojska Polskiego.