Radio Białystok | Wiadomości | Poniedziałek Wielkanocny w Kościele katolickim
Choć tego dnia nie ma obowiązku uczestniczenia w mszy świętej, wielu wiernych także w Poniedziałek Wielkanocny przychodzi do kościoła.
- To dlatego, że zmartwychwstanie Chrystusa jest jedną z najważniejszych prawd wiary - wyjaśnia ks. Karol Piniewski z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Białymstoku. - Świętowanie Wielkanocy rozciąga się na całą oktawę. Każdy z tych dni ma rangę uroczystości - dodaje ksiądz.
Jak przypomina bp. Henryk Ciereszko, w kolejnych dniach oktawy wierni słuchają fragmentów Ewangelii, w których zmartwychwstały Chrystus ukazuje się swoim uczniom . - Uczniowie idący do Emaus rozpoznali Go, On zniknął im z oczu, jednak ponieśli radosną wieść, że Jezus jest z nami i choć niewidoczny, idzie w naszą codzienność - mówi Henryk Ciereszko.
Podczas oktawy wielkanocnej w kościołach odprawia się także nowennę do Miłosierdzia Bożego - która jest przygotowaniem do kolejnego wielkiego święta - pierwszej po Wielkanocy niedzieli - zwanej Niedzielą Miłosierdzia.
2 kwietnia to także rocznica śmierci św. Jana Pawła II.
W tych dniach Cerkiew wspomina mękę Chrystusa. Prawosławni rozpoczęli w poniedziałek (02.04) Wielki Tydzień. Każdy z kolejnych dni ma swoje symboliczne znaczenie.
Urodzaju gospodarzom, a pannom i kawalerom zmiany stanu cywilnego życzyły kompanie wołoczebników, czyli grupy mężczyzn, które niegdyś w Wielkanoc chodziły po wsiach w Podlaskiem, śpiewając wiosenne życzenia.
W polskiej tradycji, w poniedziałek (02.04) wielkanocny polewa się dla żartów wodą inne osoby.