Radio Białystok | Wiadomości | Samorządy Polski i Litwy będą razem zabiegać o unijne pieniądze
autor: Marcin Kapuściński
Nadgraniczne gminy z północnej części województwa łączą siły, aby skuteczniej starać się o unijne pieniądze. Dziesięć samorządów z Polski i Litwy podpisało właśnie deklarację o rozpoczęciu prac nad utworzeniem transgranicznego obszaru funkcjonalnego.
Burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski podkreśla, że jego region przez lata traktowany był jako strefa buforowa między Polską a Związkiem Radzieckim. To wstrzymywało rozwój gospodarki i infrastruktury.
- Poziom życia w gminach przy granicy jest dużo niższy niż w sąsiednich samorządach. Dlatego też siedem polskich gmin i trzy litewskie regiony postanowiły razem starać się i unijne dofinansowanie - wyjaśnia.
Pod deklaracją oprócz władz Sejn, które były inicjatorem akacji, podpisały się również gminy: Puńsk, Rutka-Tartak, Giby, Sejny, Szypliszki, Wiżajny oraz litewskie rejony: Łoździejski, Kalwaryjski i Wiłkowyski. Samorządowiec zauważa, że podobne rozwiązanie sprawdziło się w Białymstoku i sąsiadujących z nim gminach.
- Potrzeba nam nie tylko dróg. Konieczne są też narzędzia do tworzenia miejsc pracy i cywilizowania gospodarczego regionu. Mamy wspólny pomysł i wiemy, jak wykorzystać pieniądze - mówi Nowalski.
Pierwsze środki mogłyby trafić do samorządów już w kolejnej unijnej perspektywie budżetowej. Rozpocznie się ona po 2020 roku. Teraz gminy rozpoczną rozmowy z rządami Polski i Litwy oraz Komisją Europejską.
Władze Sejn po raz drugi szukają firmy, która uzbroi tereny inwestycyjne powstającej tam podstrefy ekonomicznej.
Prawie 19 mln zł przekaże ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego na remont i rozbudowę budynku wileńskiej filii Uniwersytetu w Białymstoku (UwB). W środę (14.03) w Białymstoku umowę w tej sprawie podpisał wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin i władze uczelni. Uczelnia wyłoży 4,2 mln zł.
Litwini z Puńska obchodzą w niedzielę (11.03) 28. rocznicę odzyskania przez Litwę niepodległości. Główne uroczystości mają miejsce w Domu Kultury Litewskiej w Puńsku.
Suwalczanie, wywłaszczeni pod budowę wschodniej obwodnicy miasta, domagają się większych pieniędzy za odebrane im nieruchomości. Uwagi do operatów ma również suwalski Ratusz. Władze miasta uważają bowiem, że rzeczoznawca wycenił grunty zbyt drogo.