Radio Białystok | Wiadomości | Podlaski sejmik apeluje o rozważenie - czy potrzebna jest budowa płotu na granicy w związku z ASF

Podlaski sejmik apeluje o rozważenie - czy potrzebna jest budowa płotu na granicy w związku z ASF

28.02.2018, 07:29, akt. 07:35

Radni sejmiku województwa podlaskiego apelują do Ministerstwa Rolnictwa, by rozważyło, czy potrzebna jest budowa na granicy z Białorusią i Ukrainą ogrodzenia, które ma powstać w ramach walki z wirusem ASF.

Alexander von Düren - Fotolia.com
Alexander von Düren - Fotolia.com

Minister rolnictwa zapowiada, że w marcu do Sejmu trafi projekt specustawy ws. walki z ASF, w ramach której ma powstać płot. Płot ma kosztować ok. 150 mln zł.

W poniedziałek po południu radni podlaskiego sejmiku przyjęli stanowisko ws. aktualnej sytuacji związanej z rozprzestrzenieniem się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). We wtorek treść stanowiska udostępniono PAP.

Za przyjęciem stanowiska było 16 radnych, przeciw - siedmiu, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Podlaskie było regionem, gdzie w lutym 2014 r. potwierdzono pierwszy w Polsce przypadek ASF u dzików. O obecnej sytuacji w związku z ASF rozmawiano 16 lutego na dorocznym spotkaniu z udziałem wielu instytucji w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku, a w stanowisku sejmiku znalazły się wnioski z tego spotkania.

Dotychczasowe doświadczenia naszego województwa w walce z tą groźną chorobą, pozwalają na wyrażenie uzasadnionej obawy o dalsze losy gospodarstw rolnych i produkcję trzody chlewnej nie tylko w województwie podlaskim, ale również na obszarze naszego kraju. Jak pokazują doświadczenia ostatnich lat, działania podejmowane przez rząd RP w walce z wirusem ASF są nieskuteczne

 - czytamy w stanowisku.

Sejmik postuluje, by ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi "rozważyło zasadność budowy kosztownego ogrodzenia wzdłuż polskiej granicy wschodniej", a pieniądze planowane na to ogrodzenie przeznaczyło na "działania aktywnie ograniczające rozprzestrzenianie się wirusa ASF". Nie sprecyzowano konkretnie, o jakie działania chodzi.

Członek zarządu województwa Stefan Krajewski pytany podczas sesji, dlaczego w stanowisku znalazł się zapis o rozważeniu budowy ogrodzenia, powiedział, że w ocenie ekspertów obecnych na spotkaniu 16 lutego, nie tylko dziki roznoszą wirusa, ale także krukowate oraz ludzie.

Tak naprawdę ten płot będzie ogromnym kosztem (...). On i tak nie zabezpieczy nas przed ASF, który tak naprawdę mamy już w kraju w tak znacznej części i dzisiaj budowanie płotu od Białorusi, chyba tylko może mieć tutaj znaczenie polityczne, ale na pewno nie epidemiologiczne 

- mówił na sesji Krajewski.

"Nie możemy dopuścić do zaniechania hodowli trzody chlewnej w gospodarstwach podlaskich rolników i rozprzestrzeniania się wirusa na teren kraju" - czytamy w stanowisku. Podczas spotkania w urzędzie marszałkowskim podawano dane Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, z których wynika, że obecnie w regionie hoduje się 365 tys. sztuk świń, podczas gdy w 2015 r. było to 560 tys. sztuk. Z 14 tys. do 6,8 tys. spadła liczba gospodarstw, które się tym zajmują. Samorząd województwa określił, że produkcja trzody jest "mocno" ograniczana, "wygasa".

Radni sejmiku apelują także do ministra środowiska o "skuteczne doprowadzenie do depopulacji" dzików w miejscach, gdzie występuje ASF, w tym także na obszarach parków narodowych. Chcą także, aby w przypadku znalezienia padłego dzika był przeszukany teren w odległości 10 km od tego miejsca. Uważają też, że powinny być nagradzane osoby, które znajdą padłego dzika i zgłoszą to odpowiednim służbom.

By łatwiej i szybciej diagnozować wirusa ASF u dzików i świń, zdaniem radnych sejmiku, w Podlaskiem powinno powstać specjalistyczne laboratorium albo już istniejące powinno dostać stosowne akredytacje.

Sejmik chce także akcji informacyjnej nt. bioasekuracji w gospodarstwach, aby ograniczać rozprzestrzenianie się ASF. Radni sejmiku uważają także, że powinny być wypracowane rozwiązania, które rekompensują samorządom koszty utylizacji padłych dzików. Chcą też "instytucjonalnej" współpracy ze służbami weterynaryjnymi Rosji, Białorusi i Ukrainy w zwalczaniu ASF i szybszych prac nad szczepionką, która zwalczałaby ASF.

Według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii dotychczas w Polsce odnotowano 108 ognisk ASF u świń i 1 tys. 354 przypadki tego wirusa u dzików. Wirus ASF w Polsce wystąpił dotychczas w Podlaskiem, Warmińsko-Mazurskiem, Mazowieckiem i Lubelskiem. (PAP)

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Inspekcja weterynaryjna kontroluje gospodarstwa w związku z ASF

16.02.2018, 16:26

Inspekcja weterynaryjna w Podlaskiem kontroluje gospodarstwa, gdzie hodowane są świnie i sprawdza, czy stosują bioasekurację w związku z wirusem ASF - poinformował w piątek (16.02) podlaski lekarz weterynarii Henryk Grabowski.


Krzysztof Jurgiel: raport NIK o bioasekuracji ASF - nierzetelny

2.02.2018, 10:55

Ustalenia raportu Najwyższej Izby Kontroli o tym, że program bioasekuracji okazał się nieskuteczny, bo nie udało się zahamować rozwoju ASF w Polsce, są nierzetelne - ocenił w piątek (2.02) minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.


NIK krytykuje program walki z Afrykańskim Pomorem Świń

29.01.2018, 15:10

Program bioasekuracji ASF okazał się nieskuteczny, bo nie udało się zahamować rozwoju tej choroby w Polsce - oceniła Najwyższa Izba Kontroli w opublikowanym w poniedziałek (29.01) raporcie.


Żołnierze szukają padłych dzików z wirusem ASF w podlaskich lasach

19.01.2018, 09:09

To kolejny element walki z afrykańskim pomorem świń w województwie podlaskim. Żołnierze służby terytorialnej pod nadzorem inspekcji weterynaryjnej szukają padłych dzików z wirusem ASF.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok