Radio Białystok | Wiadomości | Od nowego roku turyści z Polski mogą jechać na 10 dni bez wiz do Grodna, Brześcia i okolic
Wystarczy paszport, ubezpieczenie i wykupione usługi turystyczne. Wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące możliwości zwiedzania Białorusi bez wiz. Turyści będą mogli przebywać za naszą wschodnią granicą aż do 10 dni, zwiększył się też obszar objęty bezwizowym ruchem.
Białoruś udostępniła więcej miejsc do zwiedzania bez wizy
Od 1 stycznia 2018 roku bez wiz turyści będą mogli zwiedzać nie tylko Grodno i okolice kanału augustowskiego, ale też cały rejon grodzieński i świsłocki. Poszerzył się też obszar udostępniony do zwiedzania w okolicach Puszczy Białowieskiej. Teraz to już nie tylko park narodowy i jego najbliższe okolice, ale też Brześć, oraz rejony: Kamieniecki. Prużański, Żabinkowski oraz Brzeski.
Bez wizy także pociągiem
Zwiększyła się też liczba punktów, przez które przekroczymy granicę bez wizy. Na przykład do Grodna będzie już można pojechać pociągiem przez Kuźnicę Białostocką, co do tej pory w ramach ruchu bezwizowego było niemożliwe. Nowe rozporządzenie pozwala przekroczyć granicę także w: Rudawce, Kuźnicy, Białowieży i Połowcach, a także przez porty lotnicze w Brześciu i Grodnie.
Aby móc pojechać na Białoruś potrzebny jest paszport, ubezpieczenie oraz odpowiedni dokument potwierdzający wykupienie usług turystycznych za naszą wschodnią granicą, który uprawnia do przekroczenia granicy bez wizy.
Nowe przepisy dotyczą obywateli 77 państw w tym Polski.
Nowe przepisy nie dotyczą osób, które przebywają na Białorusi w ramach starych zasad. Turyści, którzy na przykład odwiedzili Grodno w sylwestra, nadal są zobowiązani do opuszczenia Białorusi po 5 dniach. Nie mogą też skorzystać z kolejowego przejścia granicznego.
Czy nad Niemnem wciąż słychać język polski? Gdzie szukać polskich śladów? Czy trudno dziś być Polakiem na Grodzieńszczyźnie?
Wyremontują zabytkowe kamienice i będą rozwijać inicjatywy kulturalne. Władze Sokółki oraz Grodna na Białorusi dostały unijne dofinansowanie na Szlak Tyzenhauza.
Język polski jest eliminowany z polskich szkół na Białorusi. Zwracali na to uwagę nauczyciele i rodzice polskich dzieci podczas VI Forum Oświaty Polskiej w Grodnie.
Wicemarszałek województwa podlaskiego podpisał w piątek (29.09) w Augustowie z wicegubernatorem Grodna porozumienie o utworzeniu szlaku rowerowego August Velo z Mikaszówki do Grodna. Szlaki mają być oznakowane jeszcze przed sezonem 2018 roku.
Kajakiem i na rowerze - turyści chętnie korzystają z ruchu bezwizowego na granicy polsko-białoruskiej.
W ten sposób zachęcają pacjentów z Polski do skorzystania z ich usług. Przedstawiciele największych grodzieńskich szpitali odwiedzili Białystok i przedstawili możliwości, jakie daje tzw. turystyka medyczna.
- Wprowadzenie ruchu bezwizowego w naszym obwodzie było strzałem w dziesiątkę. Ciągle mamy dużo do zrobienia w sferze infrastruktury, ale już widzimy efekty - duży wzrost liczby turystów i eksportu usług - mówi gubernator obwodu grodzieńskiego Uładzimir Kraucou.