Radio Białystok | Wiadomości | Harcerze z Suwałk pożegnali Irenę Piekarską, zwaną też "babcią harcerską"
Harcerze, kombatanci, władze miejskie oraz mieszkańcy pożegnali w piątek (17.11) w Suwałkach zmarłą tydzień temu w wieku 94 lat Irenę Piekarską ps. Ira, łączniczkę Armii Krajowej. Harcerze od lat nazywali ją "babcią harcerską".
Irena Piekarska zmarła 10 listopada. W piątek po południu została pochowana na cmentarzu parafialnym przy ul. Bakałarzewskiej w Suwałkach. Żegnali ją najbliżsi, przedstawiciele władz miejskich, kombatanci i duża grupa harcerzy suwalskich.
Pożegnaliśmy dzisiaj Irenę Piekarską, siostrę naszego patrona Mariana Piekarskiego. Pani Irena była dla nas ważną osobą, walczyła za Polskę, była łączniczką w Armii Krajowej. To dzięki niej dowiedzieliśmy się wiele o naszym patronie. Traktowała nas jak swoich wnuków - powiedział Grzegorz Izbicki, drużynowy I Drużyny Harcerskiej w Suwałkach "Baszta" im. Mariana Piekarskiego.
Dodał, że już od lat Irena Piekarska była nazywana "babcią harcerską".
Irena Piekarska urodziła się 1 marca 1923 r. Była jedną z trójki rodzeństwa. Podczas wojny wszyscy zostali żołnierzami Armii Krajowej. Jej najmłodszy brat Marian Piekarski ps. Ryś wsławił się w 1945 r. akcją uwolnienia 6 żołnierzy AK osadzonych przez UB w suwalskim areszcie, za co został skazany na karę śmierci. 11 września 1946 r. został stracony w więzieniu w Białymstoku. Jak wspominała Irena Piekarska, rodzina nigdy nie dowiedziała się, gdzie został pochowany.
Ira zajmowała się w Armii Krajowej kolportażem prasy
Irena Piekarska ps. Ira zajmowała się w Armii Krajowej kolportażem prasy. Za swoją działalność była prześladowana przez władze komunistyczne, siedziała też w celi śmierci. W 2000 r. Prezydent RP mianował ją na stopień podporucznika.
Pod koniec swojego życia z pomocą m.in. młodzieży Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach udało się jej przywrócić bratu pamięć, cześć i chwałę. Przy jej udziale powstał krótki film o historii bohaterskiego brata Mariana.
Suwałki: W centrum miasta powstał mural Mariana Piekarskiego
W kościele parafialnym w Berżnikach, miejscowości gdzie urodził się Marian Piekarski odsłonięto tablicę pamiątkową. W 2013 r. rada miasta Suwałki podjęła uchwałę o nadaniu jednej z ulic nazwy Mariana Piekarskiego a 11 września 2015 r. został odsłonięty w Suwałkach mural jemu poświęcony.