Radio Białystok | Wiadomości | Konkurs filmów, spotkania z twórcami, wystawy i energetyczne koncerty – 12. edycja "Żubroffki"
Początek grudnia to już tradycyjnie święto krótkiego metrażu w Białymstoku. W czwartek (16.11) poznaliśmy program tegorocznej ŻUBROFFKi, czyli Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych.
Ideą festiwalu jest - wg organizatorów z Białostockiego Ośrodka Kultury - spotkanie kultur Wschodu i Zachodu. A Białystok jest miejscem, które je łączy.
W ciągu pięciu dni widzowie obejrzą łącznie prawie 300 krótkich filmów - w tym ponad 120 konkursowych, na pokazy których – jak zawsze – wstęp będzie bezpłatny.
Chcemy opowiadać o współczesnym świecie w sposób czasami zabawny, czasami wzruszający - podkreślił Maciej Rant z Białostockiego Ośrodka Kultury.
Dodał, że festiwal to nie tylko okazja do oglądania filmów, ale organizatorzy chcą też uczyć jak robić filmy i inspirować do rozmowy o kinie.
Rekordowa liczba zgłoszeń
Główną częścią festiwalu jest konkurs. W tym roku nadesłano rekordową liczbę zgłoszeń - blisko 2 tys. filmów z całego świata, m.in. z Polski, Aruby, Bangladeszu, Polski, Tajlandii, Syrii, Macedonii, Korei Południowej, Kenii, Litwy i Rwandy. Do konkursu zakwalifikowano 126 krótkich metraży.
Spotkania z twórcami, wystawy i energetyczne koncerty
Będą też spotkania z twórcami, wystawy i energetyczne koncerty.
Inauguracja festiwalu (6.12) to już tradycyjnie połączenie muzyki i filmu - mówi Krzysztof Sienkiewicz z Białostockiego Ośrodka Kultury.
Niemiecki producent Christian Löffler zagra na żywo do awangardowego dokumentu "Berlin: Symfonia wielkiego miasta" Walthera Ruttmanna. Artysta, który z powodzeniem łączy melancholię z euforią, zilustruje muzycznie eksperymentalny, poetycki portret metropolii, co zapowiada bardzo interesujące i nowatorskie studium dynamiki miasta, ruchu i rytmu - dodaje Krzysztof Sienkiewicz.
Festiwal ŻUBROFFKa to również spotkania twórców, branży filmowej.
Podczas festiwalu zobaczymy m.in. kultowe midnight shorts, kobiece "szorty" szwedzkich reżyserek. Warto wybrać się na cieszące się popularnością filmowe śniadania, podczas których można będzie zobaczyć krótkie filmy z Rumunii, Argentyny i Ukrainy, a także z Pekinu i Reykjavíku.
Wieczory klubowe w Famie
Wieczory klubowe w Famie to okazja do nowych muzycznych emocji i festiwalowej integracji. W tym roku, o gorącą atmosferę zadbają: Gaika – wychowany na przedmieściach Londynu potomek karaibskich emigrantów, w swoich spowolnionych i przebasowionych produkcjach korzystający z jamajskich harmonii, teksańskiej rytmiki i bristolskiej palety efektów, izraelski skład Orgonite – przedstawiciel sceny middle eastern rave, Dj Khalab – włoski afro future beat shake; Rafael Aragon – legendarny francuski didżej i producent, czołowy przedstawiciel sceny global bass i tropikal masala oraz RSS B0YS, mistyczny polski duet z pogranicza techno i elektroniki.
Odbędą się także m.in. radiowe warsztaty dziennikarskie
Ważną częścią festiwalu są warsztaty. W tym roku odbędą się m.in. radiowe warsztaty dziennikarskie.
W ramach ŻUBROFFKI zobaczymy też dwie wystawy: Pagan Poetry Marcina Nagraba ( w foyer kina Forum) oraz Plakaty Filmowe z Ghany w Famie.
Impreza odbędzie się w dniach 6-10 grudnia. Festiwal został dofinansowany przez Urząd Miasta Białystok oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.