Radio Białystok | Wiadomości | Podlascy rolnicy narzekają na brak rekompensat za straty po wiosennych nawałnicach

Podlascy rolnicy narzekają na brak rekompensat za straty po wiosennych nawałnicach

autor: Grzegorz Pilat

14.09.2017, 14:52, akt. 16:02

Po wiosennych nawałnicach część podlaskich rolników straciła ponad połowę swoich upraw. Chociaż minęło już pół roku, nie dostali rekompensat.

fot. Paweł Rogucki
fot. Paweł Rogucki


0:00
0:00
Podlascy rolnicy narzekają na brak rekompensat za straty po wiosennych nawałnicach - relacja Grzegorza Pilata | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W takiej sytuacji jest m.in. ponad 30 rolników z gminy Juchnowiec Kościelny 

U niektórych straty w uprawach sięgnęły ponad 50 i więcej procent. Jak mówią - w maju ulewy zalały im pola, na których do dziś stoi woda i ziemia nie nadaje się do uprawy. Podkreślają, że straty są ogromne.

Jak mówi zastępca dyrektora wydziału rolnictwa i środowiska w urzędzie wojewódzkim w Białymstoku Alicja Anuszkiewicz, zaraz po ulewach wojewoda powołał komisję, która oszacowała straty. Protokoły przekazano rolnikom, którzy bezskutecznie starali się o odszkodowania czy zapomogi z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Białymstoku.

Obecnie o odszkodowania mogą starać się gospodarze, którzy stracili uprawy w wyniku wiosennych przymrozków i sierpniowych nawałnic

Kierownik biura wsparcia inwestycyjnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Białymstoku Tomasz Szeweluk tłumaczy, że zgodnie z poleceniem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, obecnie o odszkodowania mogą starać się gospodarze, którzy stracili uprawy w wyniku wiosennych przymrozków i sierpniowych nawałnic.

Ponadto, zgodnie z przepisami, odszkodowanie należy się rolnikowi, który stracił co najmniej 70 procent swoich upraw. Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki podkreśla, że istnieją inne formy pomocy rolnikom, którzy stracili część swoich upraw. - Są to między innymi kredyty preferencyjne na wznowienie produkcji, ulgi na opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne czy ulgi w podatku rolnym - wylicza wiceminister Bogucki.

I dodaje, że w tej chwili ministerstwo analizuje skalę zniszczeń upraw i w zależności od tego, czy w budżecie uda się znaleźć jakieś pieniądze na ten cel, możliwe, że takie środki znajdą w późniejszym czasie.

Kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Białymstoku Mariola Hernik-Monach podkreśla, że informacje co do możliwości ubiegania się o odszkodowania za straty w uprawach zamieszczane są na stronie internetowej i jeśli taka decyzja przyjdzie z ministerstwa, od razu pojawi się na stronie agencji.

Poszkodowani przez wiosenne ulewy rolnicy z gminy Juchnowiec Kościelny mówią, że jeśli nie dostaną pomocy, planują protesty pod urzędem wojewódzkim w Białymstoku.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok