Radio Białystok | Wiadomości | Białostocki IPN rozpoczął prace ekshumacyjne w okolicy cmentarza prawosławnego
Specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN rozpoczęli prace ekshumacyjne w okolicy cmentarza prawosławnego przy ul. Wysockiego w Białymstoku. To kontynuacja poszukiwań ofiar terroru komunistycznego w ramach śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku.
Rok temu znaleziono m.in. ludzkie kości i czaszki
W ubiegłym roku podczas prac sondażowych sprawdzony był teren dwóch prywatnych posesji i przylegających do nich nieużytków - informuje prokurator IPN Radosław Ignatiew. Znaleziono wówczas kości i czaszki ludzkie oraz zarysy kilku jam grobowych.
We wtorek (12.09) archeolodzy zlokalizowali w sumie 7 jam grobowych na prywatnej posesji, gdzie prace ekshumacyjne prowadzone będą przez najbliższe dwa tygodnie.
Komunikat prasowy IPN dotyczący prac ekshumacyjnych prowadzonych w Białymstoku 12 września 2017
Relacje historyczne mówią o potajemnych pochówkach dokonywanych tam po wojnie. Istnieją zeznania świadków i dokumenty archiwalne, między innymi raporty wywiadu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość z wiosny i lata 1946 r., z których wynika, że w dawnych poniemieckich okopach mogło zostać pogrzebanych kilkadziesiąt ofiar zbrodni komunistycznych popełnionych na terenie ówczesnego województwa białostockiego. Dziś trudno jeszcze określić ostatecznie obszar, na którym znajdują się szczątki tych ofiar.
Białostocki oddział IPN chce po raz 9. uhonorować "Świadków Historii" - osoby i instytucje, które przyczyniają się do upamiętnienia historii narodu polskiego i w ten sposób wspierają pion edukacyjny Instytutu w jego statutowej działalności.
Pracownicy IPN z Warszawy i Białegostoku rozpoczęli prace ekshumacyjne w pobliżu wsi Pruszanka-Baranki w gminie Brańsk.
Prokurator IPN przesłuchał kobietę, która - według wnioskującej o to osoby - miała być naocznym świadkiem mordu Żydów w Jedwabnem w lipcu 1941 roku. Treści zeznań Instytut nie ujawnia. Najwcześniej w przyszłym tygodniu zdecyduje, co ze śledztwem umorzonym w 2003 roku.
Dotychczasowe prace pozwoliły na odkrycie szczątków pięciu osób, niewykluczone jednak, że może być ich więcej. Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu prowadzi dalsze prace w sąsiedztwie budynku byłego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Bielsku Podlaskim.
Szczątki co najmniej pięciu osób oraz kompletny szkielet młodego mężczyzny odnaleziono podczas prac archeologicznych na dziedzińcu budynku dawnego Urzędu Bezpieczeństwa w Bielsku Podlaskim - poinformował IPN. Poszukiwania są częścią śledztwa prowadzonego przez Instytut.
Prawdopodobnie 36 ofiar okupacji niemieckiej zostało tuż po wojnie pochowanych na cmentarzu pod błędnymi nazwiskami.