Radio Białystok | Wiadomości | Tysiące wiernych przybyło na obchody Przemienienia Pańskiego na św. Górze Grabarce
Około 25 tys. wiernych przybyło na świętą Górę Grabarkę. Od piątku (18.08) trwają tam centralne obchody Przemienienia Pańskiego, jednego z najważniejszych świąt w roku liturgicznym. Przewodniczy im zwierzchnik Cerkwi prawosławnej w Polsce – metropolita Sawa, w asyście hierarchów z Grecji i Brukseli.
Najbardziej znane w Polsce sanktuarium Kościoła prawosławnego
Święta Góra Grabarka to najbardziej znane w Polsce sanktuarium Kościoła prawosławnego. Każdego roku na święto Przemienienia, zwane w ludowej tradycji "Spasem", przybywają tysiące wiernych z całej Polski i zagranicy. Wielu z nich pielgrzymuje pieszo, pielgrzymki organizowane są m.in. z Jabłecznej, Hajnówki, Bielska Podlaskiego, Sokółki i Warszawy. Grupa pątników z Litwy, Rosji i Niemiec przyszła wraz z największą, liczącą 400 osób, pieszą pielgrzymką z Białegostoku.
Całonocne czuwanie na początek uroczystości
Uroczystości święta Przemienienia Pańskiego na św. Górze Grabarce rozpoczęły się nabożeństwem całonocnego czuwania. Wcześniej o 17:30 nastąpiło uroczyste powitanie metropolity Sawy wraz z innymi hierarchami Kościoła Prawosławnego w Polsce. Wierni na św. Górze modlili się przez całą noc.
W sobotę (19.08) główna świąteczna liturgia rozpoczęła się o 10:00. Po niej, zgodnie z tradycją święta Przemienienia Pańskiego, poświęcono owoce przyniesione przez wiernych i pielgrzymów.
W homilii w czasie głównej sobotniej liturgii ks. Adam Dzienisiuk z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Bielsku Podlaskim mówił m.in., że dla współczesnego człowieka "grzech jest powodem do dumy". - Grzech jest również uważany za postęp cywilizacyjny, a kto nie idzie z tym postępem, zostaje odrzucony i wyśmiany. Zatracone zostały te wartości, dla jakich nasi przodkowie ginęli na tej ziemi - mówił duchowny.
- Zapomniano o odwadze, umiłowaniu honoru, braterstwie, domu rodzinnym - te wartości zostały zastąpione samolubną egzystencją jednostki. Problem człowieka XXI wieku polega na tym, że jeżeli czegoś on nie może dotknąć, to znaczy dla niego, że tego nie ma. Dlatego tak trudno jest mu odczuć i przeżyć sprawy duchowe" - podkreślił ks. Dzienisiuk. Nawiązując do Święta Przemienienia Pańskiego, prosił o modlitwę o "przemianę dla świata i dla nas samych".
Do definicji grzechu nawiązał też zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa. "Bez różnicy, jak się odnosi człowiek do pojęcia grzechu, grzech jest grzechem. Dotyczy każdego, poczynając od praojca, patriarchów, metropolitów, biskupów, duchownych, prezydentów, imperatorów, carów, marszałków, wojewodów, starostów i wójtów, i każdego z nas - mówił do zgromadzonych wiernych. Dodał, że każdy za grzech otrzymuje "nagrodę". - Ale w jaki sposób, to każdy musi już odczuć. Na tym polega filozofia naszego życia - mówił hierarcha.
Obchody 70-lecia istnienia istnienia żeńskiego Monasteru świętych Marty i Marii
Tegoroczne uroczystości na św. Górze Grabarce połączone są z obchodami 70-lecia istnienia tam żeńskiego Monasteru świętych Marty i Marii. Powstał on po II wojnie światowej, gdy w Polsce nie istniał żaden żeński klasztor, ponieważ główne sanktuaria prawosławne znalazły się w granicach ZSRR. Historię i życie współczesne monasteru ukazuje wydany z okazji jubileuszu sanktuarium okolicznościowy album fotograficzny.
Historia św. Góry Grabarki
Tradycja pielgrzymowania na św. Górę Grabarkę sięga 1710 roku. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i pomodlą się, zostaną uratowani od epidemii cholery. Kiedy cudowne uzdrowienia miały miejsce, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew.
Ważnym miejscem, które odwiedzają pielgrzymi jest także źródełko i strumień u podnóża Świętej Góry, w którym wierni obmywają się w uzdrawiającej wodzie.