Radio Białystok | Wiadomości | Dzięki sieci szpitali pacjenci będą mieć lepszą opiekę medyczną - twierdzą wojewoda i szef podlaskiego NFZ
Pacjenci mają mieć zapewnioną kompleksową opiekę, szpitale zagwarantowaną stabilność finansową. To główne założenia utworzenia tzw. sieci szpitali. Weszły do niej wszystkie podlaskie placówki publiczne i jedna prywatna.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski przypomina, że o konieczności przeprowadzenia zmian w służbie zdrowia, Prawo i Sprawiedliwość mówiło już od wielu lat. I utworzenie sieci szpitali nie jest niespodzianką. Ma to zapewnić chorym lepszą opiekę medyczną.
Placówki, które spełniły kryteria i są w sieci, będą miały zagwarantowane ryczałtowe finansowanie przez 4 lata. Jednak głównym założeniem wprowadzanej reformy jest zdecydowana poprawa sytuacji pacjentów - podkreśla dyrektor podlaskiego NFZ Maciej Olesiński.
Szpitale, które nie wejdą do sieci, będą mogły starać się o kontrakty na leczenie z NFZ w trybie konkursu. Lista placówek zakwalifikowanych do sieci szpitali, będzie obowiązywać od 1 października.
Wiadomo, które podlaskie placówki są w tzw. sieci szpitali - znalazły się tam wszystkie publiczne ośrodki z województwa podlaskiego i jedna prywatna klinika - Klinika Ginekologiczno-Położnicza Arciszewscy z Białegostoku.
Będą zmiany w finansowaniu szpitali. Na czym polegają? Jak wpłyną na pacjentów?
Wprowadzenie sieci szpitali może doprowadzić do obniżenia finansowania placówek, dla których organem założycielskim jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Z takim apelem do premier i ministra zdrowia wystąpił Zarząd Województwa Podlaskiego.