Radio Białystok | Wiadomości | Piknik etnograficzny – święto Szlaku Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego
Będzie można m.in. zwiedzić pracownie garncarskie i kuźnie, a także porozmawiać z twórcami ludowymi.
W Czarnej Wsi Kościelnej w sobotę (29.04) o 11:00 rozpoczął się piknik etnograficzny. W ten sposób został zainaugurowany sezon turystyczny na Szlaku Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego.
Warsztaty pisankarskie oraz kulinarne
Codziennie do poniedziałku (1.05) między 11:00 a 17:00 chętni będą mogli wziąć udział m.in. w warsztatach pisankarskich czy kulinarnych i przygotować np. potrawy w glinianych garnkach. Ludowi twórcy pokażą również techniki toczenia na kole garncarskim.
Na szlaku można zobaczyć pracownie garncarzy, czy też kowali
Szlak Rękodzieła Ludowego powstał z inicjatywy Działu Etnografii Muzeum Podlaskiego w 1994 roku. Jego podstawowym celem jej ochrona najstarszych pracowni twórczości ludowej.
Na szlaku, który rozpoczyna się w Czarnej Wsi Kościelnej i wiedzie przez kilka miejscowości, możemy zobaczyć pracownie garncarzy, kowali, warsztat wyrobu tradycyjnych łyżek drewnianych. Są też pracownie tkactwa dwuosnowowego i rzeźbiarzy ludowych.
Ponad 300 roślin leczniczych - ich opisy, zastosowanie, receptury oraz zdjęcia - znalazły się w albumie wydanym przez Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Wszystkie rośliny rosną w ogrodzie muzeum.
W Czarnej Wsi Kościelnej podczas długiego weekendu będzie można przyjrzeć się pracy twórców ludowych.
Spacer śladami drewnianych zabytków oraz zwiedzanie wystaw i warsztaty przygotowano w niedzielę, na otwarcie sezonu w Białostockim Muzeum Wsi.