Radio Białystok | Wiadomości | Spotkanie naukowców i pracowników parków narodowych w Białowieży
Jest to okazja by dowiedzieć się m.in. po co parkom narodowym pracownie naukowe, jakie są efekty ich pracy i jakie badania się w nich prowadzi. Naukowcy i pracownicy parków narodowych i krajobrazowych z całej Polski będą rozmawiać w Białowieży - o monitoringu i roli PN w rozwoju nauk przyrodniczych.
Trzydniowe spotkanie pod hasłem "Serce w Puszczy - Puszcza w sercu" to czas na dzielenie się doświadczeniami i informacjami, które mogą pomóc w zarządzaniu terenami chronionymi w oparciu o badania naukowe.
Prócz warsztatów, wykładów i paneli dyskusyjnych będą też wycieczki terenowe. Uczestnicy odwiedzą m.in. rezerwat ścisły BPN i zwiedzą także północną część Białowieskiego Parku Narodowego - Masiewo, Hwoźną czy Kosy Most.
Konferencja jest częścią programu finansowanego przez Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Realizuje go BPN i Centrum UNEP/GRID-Warszawa.
W Biebrzańskim i Białowieskim Parku Narodowym, ale też w innych miejscach w Podlaskiem miłośnicy przyrody pomagają płazom w corocznych wiosennych wędrówkach do zbiorników wodnych, by mogły bezpiecznie dotrzeć do miejsc rozmnażania.
Prof. Simona Kossak - miłośniczka i znawczyni Puszczy Białowieskiej, autorka popularnych gawęd radiowych o przyrodzie, została patronką ulicy w Białowieży. Jej imię nadano fragmentowi drogi, która prowadzi do leśniczówki Dziedzinka, gdzie mieszkała przez 35 lat.
Budowa ścieżek rowerowych, kąpieliska czy remonty dróg - to tylko niektóre z propozycji, jakie mogą opiniować mieszkańcy gminy Białowieża. Rozpoczynają się konsultacje społeczne w ramach Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Do 596 wzrosła liczba żubrów żyjących na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej to o 18 więcej niż przed rokiem.