Radio Białystok | Wiadomości | Atrakcyjna praca za granicą może być przykrywką handlu ludźmi - twierdzą eksperci
Często kuszą atrakcyjnymi zarobkami i ciekawą ofertą pracy za granicą. W ten sposób oszuści wabią i wykorzystują ludzi do niewolniczej pracy czy też zmuszają kobiety do prostytucji.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
O niebezpieczeństwach czyhających zwłaszcza na młodych ludzi, którzy planują wyjechać do pracy sezonowej za granicę mówili w I LO w Suwałkach przedstawiciele m.in. policji, straży granicznej i urzędu pracy.
Jak podkreśla oficer prasowy suwalskiej policji Eliza Sawko, Polacy są jedną z pięciu europejskich narodowości, którzy są ofiarami handlu ludźmi. Dlatego trzeba temu przeciwdziałać, organizując spotkania z młodymi osobami, które myślą o pracy za granicą. Ofiarą handlu ludźmi może zostać każdy niezależnie od wieku czy płci. Ludzie są zmuszani do niewolniczej pracy, żebractwa czy prostytucji.
- Dlatego, tak ważne jest, by szukając pracy za granicą kontaktować się z instytucjami, które oferują legalne zatrudnienie - podkreśla doradca Eures Beata Chrościńska z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku.
Trzeba także dokładnie sprawdzić miejsce do którego jedziemy oraz pracodawcę. Dokumentów tożsamości nie należy nikomu oddawać, musimy także przekazać najbliższym adres pobytu i wszelkie dane pracodawcy oraz regularnie kontaktować się z rodziną. Dobrze jest zaopatrzyć się w adres i numer kontaktowy do polskiej ambasady w danym kraju. Policja przypomina, że w razie zagrożenia trzeba dzwonić pod numer alarmowy 112. Jest on aktywny na terenie całej Unii Europejskiej.
Wg danych ONZ rocznie ofiarami handlu ludźmi pada około 2,5 mln osób.
Migranci są dość łatwym celem handlu ludźmi, wykorzystywani są do niewolniczej pracy, ale też działalności terrorystycznej - uważają eksperci, którzy w poniedziałek (20.03) na Uniwersytecie w Białymstoku dyskutowali o problemie handlu ludźmi we współczesnym świecie.
Policjanci spotkali się z uczniami suwalskich szkół , aby przypomnieć im m.in. o zasadach bezpiecznych wyjazdów za granicę.
Czy rekrutowanie pracowników do niemieckiego gospodarstwa rolnego, gdzie panowały trudne warunki pracy, było handlem ludźmi?