Radio Białystok | Wiadomości | Reforma oświaty. Jest projekt nowej sieci szkół w Białymstoku

Reforma oświaty. Jest projekt nowej sieci szkół w Białymstoku

12.01.2017, 15:16, akt. 23.01.2017, 14:00

Fot. Marcin Jakowiak/ UM Białystok
Fot. Marcin Jakowiak/ UM Białystok


0:00
0:00
Jest projekt nowej sieci szkół w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Gimnazja zostaną przekształcone w podstawówki lub włączone do liceów - to zakłada projekt uchwały władz Białegostoku związany z reformą oświaty. Władze na razie nie mają szacunków, czy i jaka będzie skala zwolnień nauczycieli.

Projekt uchwały został przedstawiony w czwartek (12.01) na konferencji prasowej. Jak mówił zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki, przy przygotowaniu nowej tzw. siatki szkół priorytetem dla samorządu był głos rodziców. - Zależy nam na tym, żeby nie były poszkodowane dzieci - dodał.

Jedno gimnazjum ma być wygaszone

Zgodnie z założeniami reformy oświaty, rady gmin muszą do 31 marca podjąć uchwały ws. dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego; wcześniej muszą uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty. Rudnicki mówił, że uchwała intencyjna zostanie przedstawiona radnym na lutowej sesji rady miasta, a po przegłosowaniu, zostanie skierowana do zaopiniowania do kuratorium i związków zawodowych.

Na terenie Białegostoku są obecnie 23 gimnazja, z których 12 działa w zespołach szkół, a 11 jest samodzielnymi placówkami.

W ramach proponowanych zmian gimnazja, które działają w zespołach szkół z podstawówkami (takich jest 9) - zostaną przekształcone w szkoły podstawowe. Natomiast z gimnazjów działających w zespołach szkół z liceami, dwa zostaną zmienione w podstawówki, a jedno - włączone do liceum.

Gimnazja, które były samodzielnymi placówkami, zostaną w większości przekształcone w podstawówki. Natomiast jedno gimnazjum (nr 4) zostanie wygaszone, a jedno (nr 7) przekształcone w liceum. Rudnicki mówił, że obecni uczniowie tych gimnazjów będą się uczyć w nich do zakończenia tego etapu edukacji.

Miasto szacuje, że koszt przystosowania wszystkich placówek do nowych potrzeb ma wynieść ok. 6 mln zł.

Wiceprezydent: za wcześnie na szacowanie skali zwolnień

Pytany o ewentualne zwolnienia nauczycieli, wiceprezydent mówił, że na razie jest za wcześnie na szacowanie ich skali, bo liczba nauczycieli będzie zależała od podstaw programowych, które są przygotowywane. Jednak - jak podkreślił - miasto będzie chciało doprowadzić do takiej sytuacji, aby nauczyciele, którym grozi zwolnienie ze szkoły, gdzie pracują, znaleźli zatrudnienie w innej placówce na terenie miasta.

- Będziemy chcieli dążyć do tego, żeby w tych latach nie przyjmować nowych osób na etaty do szkół, tylko wprowadzić zalecenie ogólne, żeby (...) zapewnić zatrudnienie w innych szkołach dla osób, którym będzie groziła utrata pracy - dodał Rudnicki.

Jak mówiła obecna na konferencji podlaska kurator oświaty Jadwiga Szczypiń, reforma oferuje wiele możliwości nauczycielom, którzy będą mogli np. przekwalifikować się, przenieść się do innej szkoły czy przejść na rok w tzw. stan nieczynny, gdy mimo braku etatu, otrzymuje się wynagrodzenie.

***

Ustawy reformujące system szkolny w Polsce zostały podpisane w poniedziałek (9.01) przez prezydenta Andrzeja Dudę. Reforma rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Zakłada likwidację gimnazjów, powrót do 8-letnich szkół podstawowych, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe. (PAP, oprac. zmj)

Zobacz też:
Suwałki: Władze miasta przedstawiły plany związane z reformą oświaty
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy o reformie edukacji

źródło: PAP | red: zmj, mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Kuratorium Oświaty w Białymstoku działa zespół do spraw wdrażania reformy

20.01.2017, 16:42

Pojawiają się już pierwsze pytania, m.in. ze strony rodziców. Chcą oni wiedzieć np. w jakiej szkole ich dzieci będą kontynuować naukę.


Reforma oświaty w Zambrowie. Czy powstanie kolejna podstawówka?

14.01.2017, 10:08

Dwa warianty zmian sieci szkół przygotowały władze Zambrowa w związku z reformą oświaty.


Suwałki: Władze miasta przedstawiły plany związane z reformą oświaty

11.01.2017, 14:55

Żadna szkoła nie zostanie zamknięta, ale zagrożonych likwidacją jest 20 etatów nauczycieli. Władze Suwałk przedstawiły w środę (11.01) plany związane z wdrożeniem reformy oświaty w mieście.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok