Radio Białystok | Wiadomości | Minister Mariusz Błaszczak podsumował działanie krajowej mapy zagrożeń

Minister Mariusz Błaszczak podsumował działanie krajowej mapy zagrożeń

5.12.2016, 19:41, akt. 20:51

Fot. Wojciech Szubzda
Fot. Wojciech Szubzda

"Mapa zagrożeń bezpieczeństwa to uzupełnienie procesu budowy zaufania między policjantami a obywatelami" – powiedział w poniedziałek (5.12) minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Podkreślał, że jest to narzędzie proste i bardzo użyteczne.

"Mapa zagrożeń bezpieczeństwa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. W całej Polsce odnotowaliśmy 138 tys. zgłoszeń i każde z nich zostało przez policję sprawdzone. Wejść na stronę internetową było prawie 1,3 miliona, a aktywnych użytkowników jest blisko pół miliona" - poinformował szef MSWiA.

Zdaniem ministra, mapa jest "dobrym źródłem informacji dla policji, gdyż ma charakter anonimowy, przez to obywatele są bardziej śmiali jeżeli chodzi o zwracanie uwagi na problemy, które im doskwierają". "Policja ma poczucie, że funkcjonariusze patrolują te rejony, które powinni patrolować, te miejsca, gdzie są oczekiwania. Przestaje funkcjonować stwierdzenie, że policja jest tam, gdzie jej nie potrzeba, a nie ma jej tam, gdzie jest potrzebna" - dodał.

"Kiedy dodamy do mapy program "Dzielnicowy Bliżej Nas", to mamy bardzo solidne podstawy do tego, żeby było bezpieczniej, aby obywatele mieli zaufanie do policji. Trudno złapać złodzieja, kiedy policjant nie współpracuje z mieszkańcami, kiedy nie zna rejonu i zdany jest wyłącznie na samego siebie" - podkreślił minister.

Mapa powstaje na podstawie danych gromadzonych w policyjnych systemach

Mapa zagrożeń bezpieczeństwa powstaje na podstawie danych gromadzonych w policyjnych systemach informatycznych oraz informacji zgłaszanych przez mieszkańców, a także przedstawicieli samorządu i organizacji pozarządowych. Link do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa znajduje się na stronach internetowych policji. Mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji, w tym celu należy korzystać z telefonicznych numerów alarmowych 112 i 997.

Pilotażowy program mapy zagrożeń bezpieczeństwa prowadzono w wakacje na terenie 3 garnizonów: pomorskiego, podlaskiego oraz stołecznego. Od września jest realizowany w całej Polsce. (PAP, oprac. mag)

Zobacz też:
Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa aktywizuje mieszkańców - uważają naukowcy
Mieszkańcy Podlasia przesłali do systemu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa ponad 3 tysiące zgłoszeń


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok