Radio Białystok | Wiadomości | Początek adwentu w Kościele Katolickim
W Kościele Katolickim rozpoczyna się adwent, czas refleksji i duchowego przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Dla wiernych jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Chrystusa. Kończy się wigilią Bożego Narodzenia.
Nazwa "adwent" pochodzi od łacińskiego słowa "adventus" oznaczającego przyjście, nadejście króla. Wierni przeżywają ten czas, rozmyślając nie tylko o narodzinach Syna Bożego jako wcielenia człowieka, lecz także o powtórnym jego przyjściu w dniu Sądu Ostatecznego.
Polską tradycją adwentu jest msza święta wotywna, zwana roratami, odprawiana przed świtem. Jej początki sięgają czasów Bolesława Wstydliwego. Regionalnym zwyczajem istniejącym na Podlasiu i Mazowszu, do którego obecnie powraca się w niektórych wsiach, jest "otrąbywanie adwentu". Rano i wieczorem chłopcy lub mężczyźni grają na ligawkach, czyli drewnianych instrumentach, których używa się tylko podczas rorat.
W ostatnich latach w Polsce coraz bardziej popularny staje się adwentowy kalendarz, a także wieniec, oba przypominające o świętach Bożego Narodzenia. Kalendarz ma tylko 24 dni i kończy się przed świętami. Z kolei wieniec ma symboliczne znaczenie - igliwie oznacza świąteczną choinkę, a cztery świeczki, to kolejne tygodnie Adwentu.
W Kościele podczas adwentu szaty liturgiczne mają kolor fioletowy, z wyjątkiem trzeciej niedzieli, nazwanej "Gaudete" od łacińskiego słowa "Radujcie się". Wtedy to kapłani mogą włożyć różowy ornat. Tego dnia w Rzymie papież błogosławi figurki Dzieciątka Jezus, które na Plac Świętego Piotra tradycyjnie przynoszą włoskie dzieci.
Przygotowanie do Bożego Narodzenia ma charakter duchowy i chodzi w nim o nawrócenie i odnowę moralną. W tym też celu Kościół prowadzi rekolekcje adwentowe, kończące się zazwyczaj spowiedzią. (IAR, oprac. mm)