Radio Białystok | Wiadomości | Osadzony suwalskiego aresztu stworzył nagrodzony komiks o żołnierzu AK
Kolejny komiks historyczny - stworzony w suwalskim areszcie - z nagrodami. Historia młodego suwalskiego żołnierza AK Mariana Piekarskiego ps. "Ryś", narysowana przez więźnia osadzonego w jednostce w Suwałkach, została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie "Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie".
Pomysłodawcą dzieła "Śladami Rysia - Historia Mariana Piekarskiego" i autorem scenariusza jest wychowawca do spraw kulturalno-oświatowych w suwalskim areszcie - porucznik Sławomir Rafalski, wykonawcą - jeden z osadzonych. Wcześniej ten sam duet stworzył, także nagradzany na konkursach, komiks o obławie augustowskiej. Tym razem, jak podkreśla Sławomir Rafalski, udało się pójść o krok dalej i stworzyć komiks zupełnie inną techniką. Na 16 stronach zmieściło się około 80 czarno-białych rysunków, które komputerowo pokolorowała studentka uczelni artystycznej z Poznania.
Pierwszy egzemplarz komiksu "Śladami Rysia - Historia Mariana Piekarskiego" został przekazany przez dyrekcję Aresztu Śledczego w Suwałkach siostrze Mariana Piekarskiego - Irenie Pietkiewicz.
Twórcy komiksu mają nadzieję, że jeszcze przed 70. rocznicą śmierci Mariana Piekarskiego uda się dzieło wydać w nakładzie około 2 tysięcy. Potrzebne są jednak na to pieniądze. Pomysłodawca komiksu planuje też stworzenie specjalnej aplikacji, która przybliży tragiczne losy "Rysia" współczesnym nastolatkom. Wszystko po to, żeby więcej osób poznało losy młodego bohatera.
Wcześniej krótki film dokumentalny o zapomnianym bohaterze zrealizowali uczniowie II liceum w Suwałkach. Marian Piekarski ps. "Ryś" był harcerzem i żołnierzem Armii Krajowej. Jako osiemnastolatek, w marcu 1945 roku samodzielnie uwolnił sześciu więźniów - żołnierzy AK - z suwalskiego więzienia. Został za to odznaczony Krzyżem Walecznych. Rok później został aresztowany, w trakcie rozprawy, nie wydał członków konspiracji. Wojskowy Sąd Rejonowy w Białymstoku skazał go na karę śmierci. Marian Piekarski został rozstrzelany 11 września 1946 roku. (ik/wsz)