Radio Białystok | Wiadomości | Nasze słuchowisko "Ballada o moim mieście" na festiwalu Dwa Teatry w Sopocie
W Sopocie rozpoczyna się w poniedziałek (23.05) trzydniowe święto radiowej i telewizyjnej twórczości teatralnej - Festiwal "Dwa Teatry". O Grand Prix rywalizować będzie w tym roku 20 słuchowisk i 12 spektakli telewizyjnych.
W kategorii słuchowisko radiowe będzie prezentowana "Ballada o moim mieście". Autorkami scenariusza słuchowiska są nasze radiowe koleżanki: Agnieszka Czarkowska i Gabriela Walczak. Całość wyreżyserował Waldemar Modestowicz z Teatru Polskiego Radia, zrealizował akustycznie Zdzisław Wasilewski, a muzykę napisał białostocki kompozytor Marek Kubik. Słuchowisko było zrealizowane w pierwszej połowie 2015 roku, nagrywane było w studiu Polskiego Radia Białystok i w Białostockim Muzeum Wsi.
Akcja słuchowiska rozpoczyna się w 1916 roku, podczas I wojny światowej, kiedy Białystok był pod okupacją niemiecką, ostatnie sceny rozgrywają się w czasie II wojny światowej. W rolę głównych bohaterów wcielili się Leon Charewicz i Lidia Sadowa, aktorzy warszawskich scen, znani też z telewizyjnego ekranu. W pozostałych rolach wystąpili aktorzy z Teatru Lalek i Teatru Dramatycznego w Białymstoku.
Debiut na festiwalu Dwa Teatry
Jedna z autorek scenariusza - Agnieszka Czarkowska - mówi, że dla niej osobiście obecność na festiwalu jest ważna. "Bardzo interesuje mnie opinia ludzi, którzy słuchowiskiem zajmują się od lat, bo przecież "Ballada..." to mój debiut, pierwsze słuchowisko w życiu zawodowym. Poza tym nigdy nie uczestniczyłam w festiwalu Dwa Teatry, bo nigdy wcześniej nie zajmowałam się słuchowiskiem. Będzie więc to konfrontacja debiutantki z profesjonalistami".
Publiczne wysłuchanie słuchowiska wyprodukowanego przez Polskie Radio Białystok odbędzie się w Sopocie we wtorek (24.05) o 13:20.
Wśród słuchowisk radiowych znajdą się także: m.in. "Pan Tadeusz, cz.3" Adama Mickiewicza w reż. Mikołaja Grabowskiego (Program 2 Polskiego Radia), "Zawsze się gdzieś wypływa" Pawła Huelle w reż. Krzysztofa Babickiego (Radio Gdańsk), "Szalona lokomotywa" Stanisława Ignacego Witkiewicza w reż. Radka Rychcika (Radio Kraków), "Epitafium" Włodzimierza Kowalewskiego w reż. Marka Markiewicza (Polskie Radio Olsztyn) i "Bestiariusz" Feliksa Netza w reż. Krzysztofa Kiczka (Radio Katowice).
Spektakl "Wierszalina" w kategorii telewizyjnej
W kategorii spektakl telewizyjny o nagrodę będzie ubiegać się "Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" w reżyserii Piotra Tomaszuka. Premiera wielkanocnego misterium w wykonaniu aktorów Teatru Wierszalin odbyła się 20 marca - na żywo transmitowana w TVP Kultura.
W tym roku o tytuł najlepszego telewizyjnego przedstawienia konkurować będą też m.in. "Damy i huzary" Aleksandra Fredry w reżyserii Krystyny Jandy, "Dom kobiet" Zofii Nałkowskiej" w reż. Wiesława Saniewskiego, "Mąż i żona" Aleksandra Fredry w reż. Jana Englerta - jako pokaz przedpremierowy i "Msza za miasto Arras" Andrzeja Szczypiorskiego w reż. Janusza Gajosa.
Oprócz nagród Grand Prix przyznane zostaną również nagrody w innych kategoriach, takich jak reżyseria, scenografia, montaż, rola kobieca i męska.
Zwycięzców poznamy podczas gali finałowej festiwalu w środę (25.05) o 20:00.
Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" to przegląd i konkurs spektakli telewizyjnych i słuchowisk podsumowujący mijający rok na antenach nadawców publicznych. Podczas jego trwania spektakle prezentowane są w ramach bezpłatnych pokazów. Festiwal odbywa się co roku w czerwcu w Sopocie. (mk,IAR,PAP, oprac. mk)
Zobacz też:
W Polskim Radiu Białystok powstaje słuchowisko [zdjęcia]
Premiera słuchowiska "Ballada o moim mieście"
Słuchowisko "Ballada o moim mieście" zakwalifikowane do konkursu Prix Italia
"Opowieść o balladzie" - fotokast Joanny Żemojdy