Co wiesz o relacji człowiek - zwierzę?

3 marca 2024

Konferencja szkoleniowa „Sposoby skutecznego kształtowania odpowiedzialnych postaw wobec środowiska”, fot. Barbara Sokolińska
Konferencja szkoleniowa „Sposoby skutecznego kształtowania odpowiedzialnych postaw wobec środowiska”, fot. Barbara Sokolińska



0:00
0:00
Co wiesz o relacji człowiek - zwierzę? | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Dzikie zwierzęta podchodzą coraz bliżej do ludzkich siedzib, a właściwie - ludzkie siedziby (i inne człowiecze działania) coraz odważniej wchodzą w las i zmieniają życie zwierząt. Od pewnego czasu jesteśmy świadkami przemieszczania się ssaków wolno żyjących ze środowisk, które były miejscami ich naturalnego życia na tereny zurbanizowane i całkowicie zmienione przez człowieka. Aby obie strony na tym coraz bliższym sąsiedztwie zyskiwały - potrzebna jest nam wiedza. 

Podczas konferencji, która odbyła się w Polskim Radiu Białystok zatytułowanej "Sposoby skutecznego kształtowania odpowiedzialnych postaw wobec środowiska” dr hab. Michał Krzysiak - przewodniczący polskiego towarzystwa nauk weterynaryjnych oddział w Białymstoku - opowiadał o problemie tego "odpowiedzialnego sąsiedztwa". 

Miłka Malzahn wypytala gościa także o osobiste historie, zachwyty i przestrogi związane z kontaktem z dzikimi zwierzętami.

Michał Krzysiak to autor lub współautor ponad 50. publikacji naukowych oraz ponad 70. doniesień konferencyjnych, a także kilku rozdziałów w monografiach i podręcznikach. Ponadto popularyzuje osiągnięcia "nieudomowionej weterynarii” w prasie popularno-naukowej, a także programach radiowych i telewizyjnych. Pomysłodawca i organizator konferencji poświęconych ochronie gatunkowej zwierząt nieudomowionych ze szczególnym naciskiem na ochronę ich zdrowia. Opiekun naukowy prac magisterskich i inżynierskich z zakresu zoologii leśnej.  

Członek Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych (aktualnie przewodniczący oddz. w Białymstoku), Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN, Rady Społeczno-Naukowej Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Białowieska.


Przeczytaj, zanim skomentujesz

Jesienna odsłona Suwalskiego Parku Krajobrazowego


Kiedy późną jesienią opadną już liście z drzew, a temperatura zbliża się do zera - nie mamy ochoty i motywacji na wychodzenie z domu.



Domowe sposoby na przeziębienie


Jesień ma swoje uroki, ale też ciemne strony, takie jak przeziębienia. W różnych zakątkach świata ludzie od wieków szukają najlepszych sposobów na radzenie sobie z tymi przypadłościami.



Jak przygotować rośliny do nadchodzącej zimy?


Wszystkie tereny zielone - ogrody, sady, działki - przed zimą trzeba przygotować do sezonu zimowego. Zebrać plony, usunąć zbędne pozostałości roślin, a samą ziemię przygotować do zimowego odpoczynku.



Czy można być bliżej natury, mieszkając w mieście?


Czy można być bliżej natury, gdy mieszkamy w mieście? Chociaż w naszych aglomeracjach mamy wygodną przestrzeń życiową umożliwiającą rozwój zawodowy, dostęp do kultury, sztuki i edukacji, a także rozwiniętą infrastrukturę, to natura daje nam to co najcenniejsze.



Czy jest możliwa zgoda z naturą? Ludzka zgoda?


Czy jest możliwa zgoda z naturą? Czy my, ludzkość jesteśmy bardziej otwarci na naturę, bardziej świadomi tego, co się dzieje?



Ekologia w rolnictwie


O ekologii w rolnictwie mówi się bardzo dużo. Stosuje się w niej metody upraw, których celem jest produkcja żywności przy zastosowaniu naturalnych substancji i procesów. W praktyce produkty organicznego rolnictwa są jednak trudno dostępne, szczególnie w mniejszych ośrodkach.



Czy Syberia ulega rozmarzaniu? Co to dla nas znaczy?


Jak syberyjska przyroda, w tym wieczna zmarzlina i torfowiska borealne, reagują na dynamicznie zachodzące zmiany klimatyczne? Na te i inne pytania odpowiada prof. Mariusz Lamentowicz z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.



Kąpiele leśne


Polskie Towarzystwo Kąpieli Leśnych jasno określa czym te kąpiele nie są, bo to nie filozofia, psychoterapia, sport, praktyka duchowa, czy spacer przyrodniczy dla rozpoznawania gatunków fauny czy flory. A zatem czym takie kąpiele leśne są?



Przepis na kontakt z naturą


Aktywności na świeżym powietrzu, takie jak spacery, bieganie czy jazda na rowerze, przyczyniają się do poprawy kondycji fizycznej i ogólnego zdrowia.




 
 

Prowadzący:

Anna Auron-Wasilewska
Adam Dąbrowski
Iza Kosakowska
Miłka Malzahn
Eugeniusz Ryżyk
Areta Topornicka



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok