Radio Białystok | Magazyny | W zgodzie z naturą - Jak doceniany jest kontakt z naturą w Nowej Zelandii
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Nowa Zelandia pokazuje, że można żyć w harmonii z naturą i dbać o klimat. Utworzyła ponad 30 parków narodowych i rezerwatów przyrody, które zajmują ponad 30 proc. powierzchni kraju.
Promuje też mocno ideę kaitiakitanga, czyli opieki nad ziemią i jej zasobami, zgodnie z tradycją maoryską. Do 2050 roku Nowozelandczycy pragną osiągnąć neutralność klimatyczną, czyli nie emitować więcej dwutlenku węgla, niż można go wchłonąć, taką dbałość o naturę bardzo tam widać. Nie tylko dlatego, że widoki są oszałamiające.
Urszula Dąbrowska odwiedziła kraj wraz z projektem „Bolesław Augustis i Sybiracy z Nowej Zelandii" dzięki Instytutowi Polonika i środkom Miasta Białystok, ale oprócz zajmowania się tym tematem podziwiała nowozelandzką przyrodę. Przy okazji pojawił się też temat dbania o te zasoby, świadomości ekologicznej i codzienności, w której żywy kontakt z naturą jest niezwykle istotny, o czym opowiedziała Miłce Malzahn.
Kiedy późną jesienią opadną już liście z drzew, a temperatura zbliża się do zera - nie mamy ochoty i motywacji na wychodzenie z domu.
Jesień ma swoje uroki, ale też ciemne strony, takie jak przeziębienia. W różnych zakątkach świata ludzie od wieków szukają najlepszych sposobów na radzenie sobie z tymi przypadłościami.
Wszystkie tereny zielone - ogrody, sady, działki - przed zimą trzeba przygotować do sezonu zimowego. Zebrać plony, usunąć zbędne pozostałości roślin, a samą ziemię przygotować do zimowego odpoczynku.
Czy można być bliżej natury, gdy mieszkamy w mieście? Chociaż w naszych aglomeracjach mamy wygodną przestrzeń życiową umożliwiającą rozwój zawodowy, dostęp do kultury, sztuki i edukacji, a także rozwiniętą infrastrukturę, to natura daje nam to co najcenniejsze.
Czy jest możliwa zgoda z naturą? Czy my, ludzkość jesteśmy bardziej otwarci na naturę, bardziej świadomi tego, co się dzieje?
O ekologii w rolnictwie mówi się bardzo dużo. Stosuje się w niej metody upraw, których celem jest produkcja żywności przy zastosowaniu naturalnych substancji i procesów. W praktyce produkty organicznego rolnictwa są jednak trudno dostępne, szczególnie w mniejszych ośrodkach.
Jak syberyjska przyroda, w tym wieczna zmarzlina i torfowiska borealne, reagują na dynamicznie zachodzące zmiany klimatyczne? Na te i inne pytania odpowiada prof. Mariusz Lamentowicz z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Polskie Towarzystwo Kąpieli Leśnych jasno określa czym te kąpiele nie są, bo to nie filozofia, psychoterapia, sport, praktyka duchowa, czy spacer przyrodniczy dla rozpoznawania gatunków fauny czy flory. A zatem czym takie kąpiele leśne są?
Aktywności na świeżym powietrzu, takie jak spacery, bieganie czy jazda na rowerze, przyczyniają się do poprawy kondycji fizycznej i ogólnego zdrowia.
Prowadzący:
Anna Auron-Wasilewska