Radio Białystok | Sport | Piłkarska reprezentacja Polski awansowała do finałów Mistrzostw Świata w Katarze [wideo]
Piłkarska reprezentacja Polski po raz dziewiąty w historii, a drugi z rzędu awansowała do finałów Mistrzostw Świata. W finale barażowym w Chorzowie pokonała Szwecję 2:0.
Lewandowski i Zieliński zdobyli bramki
Podopieczni trenera Czesława Michniewicza mieli zagrać 24 marca półfinał barażowy z Rosją w Moskwie, lecz po wykluczeniu reprezentacji tego kraju przez FIFA - w związku z agresją zbrojną na Ukrainę - zwyciężyli walkowerem.
Natomiast Szwecja w półfinale pokonała u siebie po dogrywce Czechy 1:0.
W pierwszej połowie żadnej z drużyn nie udało się pokonać przeciwnika. W przerwie Michniewicz zareagował na wydarzenia z pierwszej połowy i zdjął Góralskiego, który miał już żółtą kartkę i wprowadził w jego miejsce doświadczonego Grzegorza Krychowiaka.
I właśnie 32-letni pomocnik został sfaulowany przez Karlstroema w polu karnym w 49. minucie, a "jedenastkę" pewnie wykorzystał Lewandowski. To 75. bramka napastnika w reprezentacji Polski.
Szwedzi rzucili się do ataku, lecz w bramce znakomicie spisywał się Wojciech Szczęsny. Golkiper Juventusu nie dał się pokonać m.in. Forsbergowi.
W 72. minucie "Kocioł Czarownic" po raz drugi oszalał z radości. Po dużym błędzie Marcusa Danielsona piłkę przejął Piotr Zieliński i w sytuacji sam na sam pewnie pokonał Robina Olsena.
Turniej finałowy w listopadzie i grudniu
Wynik do końca się już zmienił. Po meczu podopieczni Michniewicza - już w koszulkach z napisem: kierunek Katar, zaczęli świętować razem z kibicami. Turniej w Katarze rozpocznie się 21 listopada i potrwa do 18 grudnia.
ZAAAABAAAAWAAAAAAAA!!!
— Łączy nas piłka (@LaczyNasPilka) March 29, 2022
___________#POLSWE ???????????????? 2:0#KierunekKatar
pic.twitter.com/feEWrgQ6lT
W dotychczasowych ośmiu turniejach finałowych biało-czerwoni rozegrali 34 mecze. Bilans to 16 zwycięstw, pięć remisów i 13 porażek. Strzelili 46 bramek, stracili - 45.
Największe sukcesy odnieśli w 1974 i 1982 roku, zajmując trzecie miejsce.
W trzech ostatnich występach - w Japonii i Korei Płd. w 2002 roku, cztery lata później w Niemczech oraz w Rosji w 2018 roku - odpadli po fazie grupowej.
Polska - Szwecja 2:0 (0:0)
Bramka: Robert Lewandowski (49-karny), Piotr Zieliński (72).
Żółte kartki: Polska - Jacek Góralski, Jakub Moder, Robert Lewandowski, Krystian Bielik; Szwecja - Alexander Isak, Dejan Kulusevski.
Sędzia: Daniele Orsato (Włochy). Widzów: 54 078.
Polska: Wojciech Szczęsny - Krystian Bielik, Kamil Glik, Jan Bednarek - Matty Cash, Jakub Moder, Jacek Góralski (46. Grzegorz Krychowiak), Piotr Zieliński (89. Adam Buksa), Sebastian Szymański, Bartosz Bereszyński - Robert Lewandowski.
Szwecja: Robin Olsen - Emil Krafth, Victor Lindeloef, Marcus Danielson (79. Zlatan Ibrahimovic), Ludwig Augustinsson - Dejan Kulusevski, Jesper Karlstroem (67. Mattias Svanberg), Kristoffer Olsson (80. Jesper Karlsson), Emil Forsberg - Alexander Isak, Robin Quaison (67. Anthony Elanga).