Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 21.02.2021

20 lutego 2021

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, Niepubliczna Szkoła Podstawowa Świętych Cyryla i Metodego w Białymstoku, 19.02.2021, foto Jarosław Iwaniuk
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, Niepubliczna Szkoła Podstawowa Świętych Cyryla i Metodego w Białymstoku, 19.02.2021, foto Jarosław Iwaniuk



0:00
0:00
Pod znakiem Pogoni 2021-02-21 | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Już po raz dziewiąty z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w niepublicznej szkole Świętych Cyryla i Metodego w Białymstoku odbyło się dyktando z języka białoruskiego. Tym razem ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa wzięło w nim udział tylko 13. uczniów z klasy trzeciej. Jednak – jak podkreśla nauczycielka języka białoruskiego Joanna Marko – we wcześniejszych latach dzieci chętnie uczestniczyły w tych dyktandach. W audycji „Pad znakam Pahoni” relacja z dyktanda i występów artystycznych, które mu towarzyszyły.

Kontynuując tematykę związaną z Dniem Języka Ojczystego gościem audycji będzie językoznawca Wincuk Wiaczork a w drugiej części programu o historii spisów ludności na białoruskich ziemiach porozmawiamy z prof. Eugeniuszem Mironowiczem.

Na zakończenie zaprosimy do udziału w modlitewnym upamiętnieniu w Hajnówce cywilnych ofiar oddziału PAS NZW dowodzonego przez kpt. Romualda Rajsa „Burego”. Spotkanie „Wieczanaja Pamiać” w centrum Hajnówki zaplanowane jest na najbliższą sobotę na godz. 11.00

Zaprasza Jarosław Iwaniuk.




Przeczytaj, zanim skomentujesz

Fundacja Tutaka zaprasza do udziału w Konkursie Recytatorskim - 24.11.2024


Zapraszają do udziału uczestników w wieku od 5 do 100 lat, z Podlasia i całego świata. Fundacja Tutaka czeka na zgłoszenia do udziału w IV edycji Konkursu Recytatorskiego z Okazji Dnia Języka Ojczystego. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy o tym w jaki sposób można wziąć udział w wydarzeniu. Zaprosimy również na benefis z okazji 50-lecia twórczości poetki i...





Pół miliona Białorusinów wyjechało z kraju po 2020 roku – 21.11.2024


Represje, zastraszanie, brak perspektyw – Białorusini wciąż decydują się na opuszczenie ojczyzny. Białoruski socjolog Hienadź Koršunaŭ obliczył, że po protestach 2020 roku z Białorusi wyjechało ponad 500 tys. obywateli. Większość z nich znalazło nowy dom w Polsce. Są to osoby różnych profesji. Znaczny procent z nich – to osoby twórcze.



Rozmowa z Aleksandrem Wasylukiem - doradcą marszałka do spraw mniejszości narodowych -20.11.2024


Depopulacja „ściany wschodniej” województwa i problemy z edukacją białoruskiej diaspory – to tylko niektóre z licznych problemów w naszym regionie, którymi interesuje się doradca marszałka do spraw mniejszości narodowych i etnicznych, nasz dzisiejszy gość – Aleksander Wasyluk.



Kolejna edycja festiwalu literackiego PRADMOVA 19.11.2024


Znowu było szereg dyskusji na temat różnych aspektów białoruskiej literatury na emigracji, spotkania z pisarzami i prezentacje nowych książek. Jednak tym razem organizatorzy Festiwalu Białoruskiej Intelektualnej Książki Pradmova nie ograniczyli się do literatury. Podczas festiwalu odbyły się także koncerty białoruskich zespołów i pokazy spektakli teatralnych.



VIII Spotkania Kulturowe „Studziwody Siehieniewiczów” 18.11.2024


Już po raz ósmy w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach dyskutowano o kulturze, historii, archeologii i muzyce. Wszystko w kontekście zasłużonego dla Bielska rodu Siehieniewiczów.





Wystawa prac Radosława Maciejewicza w Białoruskim Muzeum w Hajnówce 15.11.2024


Dziś w Białoruskim Muzeum w Hajnówce odbył się plener prac Radosława Maciejewicza. Malarz najchętniej sięga po tematykę portretową oraz pejzażową.



4. rocznica śmierci Ramana Bandarenki 14.11.2024


Zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć zabitych więźniów politycznych reżimu Łukaszenki. Diaspora białoruska w Białymstoku zorganizowała we wtorek (12.11) akcję, podczas której wspominała zamordowanego cztery lata temu Romana Bandarenkę i inne ofiary reżimu Łukaszenki.




 
 

Prowadzący:

Maksym Fionik
Jarosław Iwaniuk
Źmicier Kościn
Anna Petrovska
Alicja Pietruczuk
Michał Stepaniuk
Marek Zabrocki



źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok