Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | Kolejny atak na niezależnych dziennikarzy na Białorusi 16.02.2021
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Rewizje w mieszkaniach niezależnych dziennikarzy i obrońców praw człowieka a także w biurach Zrzeszenia Dziennikarzy Białoruskich i Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiasna” rozpoczęły dzisiejszy dzień na Białorusi.
Śledczy szukali rzekomych dowodów na organizację i finansowanie protestów po wyborach prezydenckich na Białorusi. „To nie przypadek, że ten atak miał miejsce właśnie dziś – w drugim dniu procesu dziennikarek telewizji Biełsat Kaciaryny Andrejewaj i Darii Czulcowej, którym również zarzuca się organizację protestów” – mówi w audycji „Pad znakam Pahoni” zastępca dyrektora nadającej z Polski telewizji Alaksiej Dzikawicki.
W drugiej części programu odwiedzimy szkołę podstawową nr 4 w Hajnówce. Z dyrektorem Bożeną Markiewicz porozmawiamy o funkcjonowaniu szkoły w warunkach pandemii.
Zaprasza Jarosław Iwaniuk.
Zapraszają do udziału uczestników w wieku od 5 do 100 lat, z Podlasia i całego świata. Fundacja Tutaka czeka na zgłoszenia do udziału w IV edycji Konkursu Recytatorskiego z Okazji Dnia Języka Ojczystego. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy o tym w jaki sposób można wziąć udział w wydarzeniu. Zaprosimy również na benefis z okazji 50-lecia twórczości poetki i...
Represje, zastraszanie, brak perspektyw – Białorusini wciąż decydują się na opuszczenie ojczyzny. Białoruski socjolog Hienadź Koršunaŭ obliczył, że po protestach 2020 roku z Białorusi wyjechało ponad 500 tys. obywateli. Większość z nich znalazło nowy dom w Polsce. Są to osoby różnych profesji. Znaczny procent z nich – to osoby twórcze.
Depopulacja „ściany wschodniej” województwa i problemy z edukacją białoruskiej diaspory – to tylko niektóre z licznych problemów w naszym regionie, którymi interesuje się doradca marszałka do spraw mniejszości narodowych i etnicznych, nasz dzisiejszy gość – Aleksander Wasyluk.
Znowu było szereg dyskusji na temat różnych aspektów białoruskiej literatury na emigracji, spotkania z pisarzami i prezentacje nowych książek. Jednak tym razem organizatorzy Festiwalu Białoruskiej Intelektualnej Książki Pradmova nie ograniczyli się do literatury. Podczas festiwalu odbyły się także koncerty białoruskich zespołów i pokazy spektakli teatralnych.
Już po raz ósmy w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach dyskutowano o kulturze, historii, archeologii i muzyce. Wszystko w kontekście zasłużonego dla Bielska rodu Siehieniewiczów.
Dziś w Białoruskim Muzeum w Hajnówce odbył się plener prac Radosława Maciejewicza. Malarz najchętniej sięga po tematykę portretową oraz pejzażową.
Zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć zabitych więźniów politycznych reżimu Łukaszenki. Diaspora białoruska w Białymstoku zorganizowała we wtorek (12.11) akcję, podczas której wspominała zamordowanego cztery lata temu Romana Bandarenkę i inne ofiary reżimu Łukaszenki.
Prowadzący:
Maksym Fionik