Radio Białystok | Mniejszości | Pod znakiem Pogoni | #GaszynChallenge dla chorego Kubusia z Hajnówki 21.06.2020
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Pomóc może każdy. 20-miesięczny Kubuś Suchodoła z Hajnówki choruje na SMA czyli rdzeniowy zanik mięśni. Aby wyzdrowieć musi zebrać ponad 10 milionów złotych na leczenie najdroższym lekiem świata.
By wesprzeć Kubusia prowadzone są licytacje, wyprzedaże staroci, zbiórka nakrętek, złomu a także internetowa akcja #GaszynChallenge – czyli wykonanie 10-ciu pompek dla Kubusia. Do niej włączyli się hajnowscy samorządowcy, areszt śledczy, policja, strażacy, instytucje z powiatu hajnowskiego i ludzie dobrej woli z całej Polski. W audycji powiemy o tym, jak można finansowo pomóc Kubusiowi.
W Rajsku upamiętniono ofiary bestialskiego mordu dokonanego przez niemieckich okupantów 16 czerwca 1942 roku. Wieś została doszczętnie spalona w odwecie za atak sowieckich partyzantów na niemiecki samochód osobowy. Niemcy rozstrzelali 149 mieszkańców – mężczyzn powyżej 16. roku życia oraz te kobiety, których mężowie i synowie byli nieobecni we wsi. Część młodzieży wywieziono na roboty przymusowe. W audycji „Pad znakam Pahoni” wspomnienia mieszkańców Rajska o tragedii sprzed 78 lat.
Porozmawiamy także o tomiku poetyckim Bogdana dudko "Ziemia zaklęta" nominowanym do nagrody poetyckiej Orfeusz.
Zaprasza Anna Petrovska
Zapraszają do udziału uczestników w wieku od 5 do 100 lat, z Podlasia i całego świata. Fundacja Tutaka czeka na zgłoszenia do udziału w IV edycji Konkursu Recytatorskiego z Okazji Dnia Języka Ojczystego. W dzisiejszej audycji Pad znakam Pahoni rozmawiamy o tym w jaki sposób można wziąć udział w wydarzeniu. Zaprosimy również na benefis z okazji 50-lecia twórczości poetki i...
Represje, zastraszanie, brak perspektyw – Białorusini wciąż decydują się na opuszczenie ojczyzny. Białoruski socjolog Hienadź Koršunaŭ obliczył, że po protestach 2020 roku z Białorusi wyjechało ponad 500 tys. obywateli. Większość z nich znalazło nowy dom w Polsce. Są to osoby różnych profesji. Znaczny procent z nich – to osoby twórcze.
Depopulacja „ściany wschodniej” województwa i problemy z edukacją białoruskiej diaspory – to tylko niektóre z licznych problemów w naszym regionie, którymi interesuje się doradca marszałka do spraw mniejszości narodowych i etnicznych, nasz dzisiejszy gość – Aleksander Wasyluk.
Znowu było szereg dyskusji na temat różnych aspektów białoruskiej literatury na emigracji, spotkania z pisarzami i prezentacje nowych książek. Jednak tym razem organizatorzy Festiwalu Białoruskiej Intelektualnej Książki Pradmova nie ograniczyli się do literatury. Podczas festiwalu odbyły się także koncerty białoruskich zespołów i pokazy spektakli teatralnych.
Już po raz ósmy w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach dyskutowano o kulturze, historii, archeologii i muzyce. Wszystko w kontekście zasłużonego dla Bielska rodu Siehieniewiczów.
Dziś w Białoruskim Muzeum w Hajnówce odbył się plener prac Radosława Maciejewicza. Malarz najchętniej sięga po tematykę portretową oraz pejzażową.
Zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć zabitych więźniów politycznych reżimu Łukaszenki. Diaspora białoruska w Białymstoku zorganizowała we wtorek (12.11) akcję, podczas której wspominała zamordowanego cztery lata temu Romana Bandarenkę i inne ofiary reżimu Łukaszenki.
Prowadzący:
Maksym Fionik