Radio Białystok | Magazyny | Podróże po kulturze | LasFest2018 – festiwal teatralny w leśnej scenerii
Są festiwale uliczne, miejskie, a w tym roku twórcy teatralnej Grupy Coincidentia proponują LasFest 2018 - Edycję Dziką.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To będzie pierwsza odsłona międzynarodowego festiwalu teatralnego, który odbędzie się w unikalnych przestrzeniach ośrodka Siedlisko Kultury Solniki 44, ulokowanego w sąsiadującym z Puszczą Knyszyńską lesie, w okolicach Zabłudowa.
Między 9 a 15 sierpnia na leśnej scenie zobaczymy spektakle, koncerty, prace laboratoryjną artystów z Polski, Holandii, Niemiec i Izraela - mówi kierownik artystyczny festiwalu Paweł Chomczyk.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem mailowym: info.solniki44@gmail.com
Program festiwalu LasFest 2018:
LasLab:
- "Try out Hamlet" - pokaz pracy w toku Mannes/Christl/Bielski/Laskowski/Coincidentia (Polska/Niemcy) - 9.08 godz. 20:00
Gatunki występujące w Polsce:
"Huljet, huljet" Teatr Figur/Polska - 10.08 godz. 18:00, 19:15, 20:30
"Straszka pospolita" Grupa Coincidentia/Polska - 13.08 godz. 18:00
Gatunki rzadko występujące w Polsce:
"And my Heart Almost Stood Still" Ari Teperberg/Izrael - 11.08 godz. 20:00
"Rusty Nails & Other Heroes” TamTam Objectentheater/Holandia - 12:08 godz. 18:00
"3 Acts. The silent song of forwardness" Antje Töpfer/Niemcy - 14:08 godz. 20:00
Spotkania z szyszkami:
- Rozmowa z artystami zaangażowanymi w projekt "Try out Hamlet" - 09.08 (po pokazie około godz. 21:00)
- Rozmowa z twórcami spektaklu "Rusty Nails & Other Heroes" TamTam Objectentheater - 12.08 (po pokazie około godz. 19:30)
Rykowisko:
"Songs of Bob Dylan" Łukasz Lach/Polska - 15.08 godz. 20:00
Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Podlaskiego. Zadanie zrealizowane przez Stowarzyszenie Promocji Artystycznej we współpracy partnerskiej z Białostockim Teatrem Lalek.
21 listopada w Heliosie w Alfie w Białymstoku o 18:30 odbędzie się pokaz filmu "Simona Kossak" z udziałem twórców. Swój udział potwierdzili, m.in. Sandra Drzymalska - odtwórczyni tytułowej roli i Adrian Panek - reżyser filmu.
O nowy obraz wzbogaciła się kolekcja Muzeum Okręgowego w Suwałkach. Do zbiorów dołączył obraz pochodzącego z Suwalszczyzny Mariana Murawskiego.
Jak nastolatkowie wkraczają w wiek męski? Kto im w tym towarzyszy? I dokąd może zaprowadzić droga do dorosłości? Odpowiedź w spektaklu "Tschick" w białostockim Teatrze Dramatycznym, nad którym pracują aktorzy wraz z reżyserem.
W Galerii Arsenał Elektrownia pachnie starym drewnem, bo najnowsza ekspozycja litewskiego artysty Augustasa Serapinasa nawiązuje do drewnianej historii Białegostoku. I do tego jak uznawać własne ludowe dziedzictwo, nie redukując go do stereotypu wiejskiej przeszłości.
Jakie znaczenie ma słowo magia? Na przykład magia Podlasia - to mistyczny świat, lokalne niematerialne dziedzictwo, czy przestrzeń pogańskich spirytystycznych działań i okultyzmu? Takie pytania stawia Michał Chomiuk w swojej książce "Z puszczy i bagien...".
Widzowie żywo reagowali na to co działo się na scenie - był śmiech, było wzruszenie w finałowej scenie i były głośne odpowiedzi na zadawane przez aktorów pytania. Tak było podczas spektaklu "Marvin" w Białostockim Teatrze Lalek.
Przez ostatnie kilka miesięcy przechodziłem serialowy kryzys. Co rusz zmieniałem platformy streamingowe, by znaleźć coś, co totalnie mnie zafascynuje i zmusi do obejrzenia serialu w jeden dzień (bo takie maratony czasami mi się zdarzały). Dlatego z ulgą obejrzałem pierwszy odcinek serialu "Sprostowanie" (w oryginalne: "Disclaimer"), wiedząc od razu, że będzie...
"Tańczyć Konrada" tak Teatr Wierszalin nazywa pokazy teatralne, wystawy, koncerty, prelekcje i spotkania artystów z publicznością. Rok temu projekt prezentowano w Japonii - tym razem rusza do Wilna.
Tu przyjeżdżała cała śmietanka towarzyska ówczesnej XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej. Król August III z małżonką, król August Poniatowski już po śmierci Jan Klemensa, bo wtedy chętniej odwiedzał swoją siostrę - Izabellę z Poniatowskich Branicką. Mowa o choroskiej siedzibie, czyli obecnym Muzeum Wnętrz Pałacowych wraz z budynkami.
Prowadzący:
Andrzej Bajguz