Radio Białystok | Koronawirus | Wiceminister zdrowia: Nie powinno być powrotu do lock downu
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że z Covidem należy normalnie żyć i nie powinno być powrotu do lockdownu, który był stosowany przy poprzednich falach.
Czwarta fala pandemii nieuchronna, ale bez całkowitego zamykania kraju
Waldemar Kraska na antenie Programu 1. Polskiego Radia podkreślił, że całkowite zamknięcie kraju ma wiele skutków negatywnych. W tym kontekście wskazał na szkodę dla gospodarki, zdrowia i kwestii psychicznych.
"Myślę, że do tego nie dojdzie" - powiedział, odnosząc się do kolejnych lockdownów.
Gość Sygnałów Dnia zapewnił, że państwo jest przygotowane na ewentualny wzrost zachorowań na jesieni - przygotowane zostały dodatkowe łóżka covidowe.
"Mam nadzieję, że nie będą wykorzystane" - powiedział.
Wiceminister Waldemar Kraska dodał, że jesteśmy w innym czasie, niż przy poprzednich falach, ale według niego czwarta fala pandemii jest nieuchronna.
"Ale jestem przekonany, że to nie będzie taka skala jak w trzeciej fali" - ocenił Kraska. Jak podkreślił, odsetek przetestowanych próbek, w których wykryto wariant Delta koronawirusa, wzrósł z 8 proc. w połowie czerwca do 27 proc. obecnie, co, jak ocenił, wskazuje na dynamiczny wzrost udziału wariantu Delta w ogólnej liczbie zakażeń koronawirusem.
"Trudno w tej chwili powiedzieć, czy to będzie połowa sierpnia, czy wrzesień, czy październik. To będzie oczywiście zależało od liczby osób, które się zaszczepią, a więc jak zawsze wszystko w naszych rękach" - ocenił.
Bez obowiązkowych szczepień przeciw COVID-19
Wiceminister podkreślił również, że na ten moment w Polsce nie ma żadnych planów wprowadzania obowiązku szczepienia przeciw COVID-19. Dodał, że "obserwujemy sytuację, która dzieje się w Europie; to, że niektóre kraje planują wprowadzać szczepienia obowiązkowe, również bacznie obserwujemy".
"Na razie sytuacja w Polsce jest stabilna i takiego obowiązku na pewno nie planujemy" - zaznaczył. Ocenił, że nie ma również potrzeby wprowadzać obowiązku szczepień dla medyków, gdyż ponad 90 proc. osób wykonujących zawody medyczne jest już zaszczepionych.
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oświadczyło w środę (14.07), że według jego szacunków do końca sierpnia 90 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem w Unii Europejskiej będzie wywołanych wariantem Delta. W związku z tymi szacunkami Europejska Agencja Leków (EMA) zaapelowała o przyśpieszenie kampanii szczepień i podkreśliła, że do ochrony przed wysoce zaraźliwym wariantem niezbędne są dwie dawki szczepionki.
Dotychczas w kraju w pełni zaszczepiono prawie 15,5 miliona osób, a ponad 2,6 miliona uznano za ozdrowieńców po zakażeniu. Od marca ubiegłego roku testy laboratoryjne wykazały 2 miliony 881 tysięcy 46 zakażeń. W środę (14.07) poinformowano o 86 nowych infekcjach.