Radio Białystok | Koronawirus | Budowa nowej polskiej stacji antarktycznej opóźni się przez pandemię koronawirusa

Budowa nowej polskiej stacji antarktycznej opóźni się przez pandemię koronawirusa

29.08.2020, 08:09, akt. 08:14

W związku z pandemią koronawirusa nowy gmach Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego zostanie oddany do użytku nie w 2023, jak planowano, ale w 2024 r. Spowodowane jest to m.in. przedłużającymi się procedurami wyłonienia wykonawcy na projekty budowlano-wykonawcze.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Polska stacja jest jedną z około 40 stacji całorocznych

O nowym terminie oddana stacji do użytku poinformował PAP Instytut Biochemii i Biofizyki (IBB) PAN - placówka, która zarządza stacją.

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego jest jedną z około 40 stacji całorocznych, obecnych w tej części świata. Położona jest na półkuli południowej w archipelagu Szetlandów Południowych, na wyspie Króla Jerzego.

Działalność rozpoczęła w 1977 r. W momencie, gdy główny budynek stacji został oddany do użytku, znajdował się kilkanaście metrów od morza; teraz przy wysokich stanach wód jest to niecały metr - z tego powodu grozi jej zniszczenie. Również przestarzała infrastruktura stacji, po wielu latach użytkowania w warunkach polarnych, zużyła się. Dlatego naukowcy od kilku lat zabiegali o środki na nowy budynek i jego zaplecze.

Projekt nowej stacji przygotowała pracownia Kuryłowicz & Associates

Projekt nowej stacji przygotowała w 2015 r. pracownia Kuryłowicz & Associates. W 2018 r. resort nauki poinformował o tym, że przekaże dotację celową w wysokości 88 mln zł na modernizację infrastruktury stacji i budowę nowego budynku głównego.

"W związku z przedłużającymi się procedurami wyłonienia wykonawcy na projekty budowlano-wykonawcze dla inwestycji, a przede wszystkim w związku z sytuacją panującej na świecie pandemii COVID-19, która uniemożliwia pewne zaplanowanie prac w sezonie 2020/21 w Antarktyce, dla bezpieczeństwa całej inwestycji proces został wydłużony o jeden rok i pełne oddanie do użytkowania nowej infrastruktury planowane jest na rok 2024" - czytamy w informacji przekazanej PAP przez IBB PAN. Pierwotnie planowano, że nowy budynek stacji zostanie oddany do użytku w 2023 r.

W informacji przesłanej PAP przypomniano, że nowy główny gmach stacji będzie "aerodynamicznym pawilonem mocno przytwierdzonym do podłoża". Znajdzie się w nim 37 miejsc noclegowych. W części całorocznej planowanych jest 11 pokoi jednoosobowych i jeden dwuosobowy, w części letniej — 4 pokoje czteroosobowe i 4 pokoje dwuosobowe.

Należy zwrócić uwagę, że pod względem funkcjonalnym budynek został zaprojektowany tak, aby zimą, kiedy w Stacji przebywa mniej osób, poszczególne jego części można było zamknąć i wyłączyć z użytkowania. Rozwiązanie to zapewnia oszczędność w korzystaniu z energii elektrycznej, która wytwarzana jest na miejscu

- podkreślono.

Obecnie kontynuowane są prace nad dokumentacją i projektami budowlano-wykonawczymi wraz z planem zagospodarowania terenu. Z informacji przekazanych przez IBB PAN wynika, że w sezonie lata antarktycznego 2019-2020 wykonano badania geologiczne, w tym odwierty rdzeniowe, sondowania presjometrem Menarda i sondowania georadarowe oraz opracowano dokumentację badań podłoża i opinię geotechniczna na potrzeby kompleksowej przebudowy stacji.

Pracownicy Zakładu Biologii Antarktyki IBB PAN przygotowują opracowanie dotyczące oddziaływania inwestycji na środowisko.

IBB PAN informuje, że w nadchodzącym sezonie letnim 2020-2021 planowany jest transport materiałów i maszyn pod przyszłą budowę z Polski na Wyspę Króla Jerzego oraz montaż konstrukcji zaplecza magazynowego w postaci hal. Z kolei w czasie antarktycznego lata 2021-2022 przewidziane jest uzbrojenie terenu, montaż oczyszczalni ścieków, posadowienie fundamentów pod budynek główny oraz przygotowanie w kraju jego konstrukcji. W sezonie letnim 2022-2023 planowany jest transport i złożenie w miejscu docelowym budynku głównego. Okres zimowy będzie przeznaczony na prace wykończeniowe w środku budynku głównego.

W sezonie 2023-2024 zaplanowano prace rozbiórkowe, porządkowe i zakończenie modernizacji pozostałej infrastruktury. "Ze względu na wartość sentymentalną i historyczną niektórych przedmiotów, części budynków, jak też wysokie standardy normy ochrony środowiska, wszystkie elementy porozbiórkowe zostaną przewiezione do kraju, a najcenniejsze zbiory umieszczone w nowym budynku głównym Stacji. Obecnie prowadzona jest szczegółowa inwentaryzacja pamiątek i artefaktów" - zaznaczono w przesłanej informacji.

W ostatnich latach bezpośrednio z infrastruktury Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego średnio każdego roku korzystali naukowcy z 15 ośrodków polskich i zagranicznych. W placówce prowadzone są badania między innymi z zakresu: zoologii, botaniki, mikrobiologii, ekologii, oceanografii, hydrologii, geologii, geomorfologii, glacjologii, meteorologii. Od wielu lat, nieprzerwanie, prowadzone są obserwacje monitoringowe: ekologiczne, geochemiczne, glacjologiczne, hydrologiczne i meteorologiczne, z których dane są wykorzystywane zarówno przez polskich, jak i zagranicznych naukowców.

Roczny budżet utrzymania infrastruktury Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego wynosi około 7 mln zł. Środki na ten cel pochodzą z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.(PAP)

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jesienią w Polsce będzie kilka tys. przypadków dziennie?

28.08.2020, 16:18

Myślę, że na jesieni może być dziennie nawet kilka tysięcy przypadków i to nie będzie czymś nadzwyczajnym, ponieważ koronawirus charakteryzuje się sezonowością - powiedział w piątek (28.08) Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny MSWiA.


Z Polski do Chin tylko z negatywnym testem na obecność koronawirusa

28.08.2020, 15:05

Od 15 września pasażerowie podróżujący z Polski do Chin muszą posiadać negatywny wynik badania PCR na COVID-19 z instytucji wyznaczonej przez ambasadę Chin w Polsce - poinformował w piątek (28.08) MSZ za pośrednictwem portalu "Polak za granicą".


Minister edukacji: podjęliśmy wiele działań, by bezpiecznie wrócić do szkół

28.08.2020, 13:06

Przygotowaliśmy wytyczne dotyczące sposobu przygotowania placówek do pracy od 1 września, spoty, komunikaty. Odpowiadamy na bieżąco na pytania na stronie i komunikujemy się w mediach społecznościowych - wyliczał w piątek (28.08) na konferencji prasowej minister edukacji Dariusz Piontkowski.





ZNAJDŹ NAS




źródło: PRB
KORONAWIRUS
23.11.2022, 11:38, akt. 11:39

Raport zakażeń - 17-23.11.2022






Źródło: PRB
KORONAWIRUS
1.06.2022, 16:48, akt. 16:51

Raport zakażeń - 26.05 - 01.06


Raport zakażeń - 12-18 maja
KORONAWIRUS
18.05.2022, 11:11, akt. 11:17

Raport zakażeń - 12-18 maja



źródło: MZ
KORONAWIRUS
27.04.2022, 11:13, akt. 11:19

Raport zakażeń - 21-27 kwietnia











źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok